Uniview 9-kanals NVR med avanceret analyse og 4K HDMI
9-kanals netværksoptager med avanceret analyse og 4K HDMI-output
- Netværksvideooptager til op til 9 IP-kameraer
- Understøtter optagelse op til 12 megapixel
- HDMI-output med op til 4K opløsning
- Avancerede intelligente funktioner via kamera og NVR
- Plads til 2 harddiske med høj samlet kapacitet
- Understøtter Ultra H.265, H.265 og H.264
En fleksibel og kraftig NVR til professionelle overvågningsløsninger, hvor der ønskes både høj billedkvalitet og intelligente søgefunktioner.
| Technical specifications | |
| Series | NVR302-B-IQ Series |
| Models | NVR302-09B-IQ / NVR302-16B-IQ / NVR302-32B-IQ |
| Brand | Uniview |
| Product type | Intelligent Network Video Recorder (NVR) |
| IP camera inputs | 9 / 16 / 32 channels, depending on model |
| Video compression | Ultra 265, H.265, H.264 |
| Maximum recording resolution | 12 MP |
| Incoming bandwidth | 160 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 128 Mbps |
| Video outputs | 1 × HDMI, 1 × VGA |
| Maximum HDMI resolution | 4K (3840 × 2160) at 30 Hz |
| Simultaneous HDMI/VGA output | Supported |
| Local synchronous playback | 9 channels (09B-IQ); 16 channels (16B-IQ and 32B-IQ) |
| Intelligent functions | Face Detection, Face Comparison, Smart Intrusion Prevention (SIP), Ultra Motion Detection (UMD), AcuSearch, AcuTrack |
| Hard disk interfaces | 2 × SATA |
| Maximum capacity per HDD | 24 TB |
| Maximum total HDD capacity | 48 TB (2 × 24 TB) |
| Network interfaces | 2 × RJ45 Gigabit Ethernet |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Supported |
| Cloud upgrade | Supported |
| Power supply | 12 V DC / 3 A |
| Power consumption | ≤ 12 W (without HDD) |
| Dimensions | 380 × 315 × 53 mm |
| Weight | ≤ 2 kg (without HDD) |
| Model comparison | |
| NVR302-09B-IQ | 9 IP camera channels; 9-channel synchronous playback; live view layouts 1/4/6/8/9; corridor layouts 3/4/5/7/9 |
| NVR302-16B-IQ | 16 IP camera channels; 16-channel synchronous playback; live view layouts 1/4/6/8/9/16; corridor layouts 3/4/5/7/9/10/12/16 |
| NVR302-32B-IQ | 32 IP camera channels; 16-channel synchronous playback; live view layouts 1/4/6/8/9/16/25/32; corridor layouts 3/4/5/7/9/10/12/16/32 |
| Video decoding | |
| Decoding formats | Ultra 265, H.265, H.264 |
| Maximum decoded channel dimensions | Each channel cannot exceed 8192 pixels in length and 4096 pixels in width |
| NVR302-09B-IQ – Smart Off | 2 × 12 MP @ 30 fps; 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 9 × 1080p @ 30 fps |
| NVR302-09B-IQ – Smart On | 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 8 × 1080p @ 30 fps; 9 × 720p @ 30 fps |
| NVR302-16B-IQ – Smart Off | 2 × 12 MP @ 30 fps; 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 10 × 1080p @ 30 fps; 16 × 720p @ 30 fps |
| NVR302-16B-IQ – Smart On | 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 8 × 1080p @ 30 fps; 16 × 720p @ 30 fps |
| NVR302-32B-IQ – Smart Off | 2 × 12 MP @ 30 fps; 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 10 × 1080p @ 30 fps; 20 × 720p @ 30 fps; 32 × D1 |
| NVR302-32B-IQ – Smart On | 2 × 4K @ 30 fps; 4 × 4 MP @ 30 fps; 8 × 1080p @ 30 fps; 16 × 720p @ 30 fps; 32 × D1 |
| Video and audio inputs | |
| IP video input – NVR302-09B-IQ | 9 channels |
| IP video input – NVR302-16B-IQ | 16 channels |
| IP video input – NVR302-32B-IQ | 32 channels |
| RCA audio input | 1 channel |
| Audio compression | G.711A, G.711U |
| IP speaker input | 16 channels |
| POS integration | All channels |
| Video and audio outputs | |
| HDMI output | 1 × HDMI |
| HDMI resolutions | 3840 × 2160 @ 30 Hz; 1920 × 1080 @ 60/50 Hz; 1600 × 1200 @ 60 Hz; 1280 × 1024 @ 60 Hz; 1280 × 720 @ 60 Hz; 1024 × 768 @ 60 Hz |
| VGA output | 1 × VGA |
| VGA resolutions | 1920 × 1080 @ 60/50 Hz; 1600 × 1200 @ 60 Hz; 1280 × 1024 @ 60 Hz; 1280 × 720 @ 60 Hz; 1024 × 768 @ 60 Hz |
| HDMI and VGA simultaneous output | Supported |
| RCA audio output | 1 channel |
| Two-way audio | 1 channel via RCA audio input and output |
| Live view and display | |
| Live view – NVR302-09B-IQ | 1/4/6/8/9 |
| Live view – NVR302-16B-IQ | 1/4/6/8/9/16 |
| Live view – NVR302-32B-IQ | 1/4/6/8/9/16/25/32 |
| Corridor mode – NVR302-09B-IQ | 3/4/5/7/9 |
| Corridor mode – NVR302-16B-IQ | 3/4/5/7/9/10/12/16 |
| Corridor mode – NVR302-32B-IQ | 3/4/5/7/9/10/12/16/32 |
| Recording and playback | |
| Recording resolutions | 12 MP, 8 MP, 6 MP, 5 MP, 4 MP, 3 MP, 1080p, 960p, 720p, D1, 2CIF, CIF |
| Maximum recording resolution | 12 MP |
| Synchronous playback – NVR302-09B-IQ | 9 channels |
| Synchronous playback – NVR302-16B-IQ | 16 channels |
| Synchronous playback – NVR302-32B-IQ | 16 channels |
| Snapshot modes | FTP, Schedule, Event |
| Snapshot channels | 4 channels |
| Maximum snapshot source resolution | D1 (720 × 576) |
| Snapshot resolution | D1 (720 × 576) |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Supported; improves recording reliability during network disconnection |
| Intelligent analytics by IP camera | |
| Smart analytics channels | All channels, up to 8 images per second in total |
| Face Detection | Supported |
| Face Comparison | Supported |
| Vehicle Detection (LPR) | Supported |
| Smart Intrusion Prevention (SIP) | Supported |
| Ultra Motion Detection (UMD) | Supported |
| Traffic Monitoring | Supported |
| Intelligent analytics by NVR | |
| Face Detection | Supported |
| Face Comparison | Supported |
| Smart Intrusion Prevention (SIP) | Supported |
| Ultra Motion Detection (UMD) | Supported |
| Face analytics with UNV face detection cameras | Up to 8 channels |
| Face analytics with normal cameras | Up to 1 channel at 2 MP (Uniview or third-party cameras) |
| SIP by NVR with normal cameras | Up to 2 channels at 2 MP or 1 channel at 4 MP (Uniview or third-party cameras) |
| UMD by NVR with normal cameras | Up to 4 channels at 2 MP, 2 channels at 4 MP or 1 channel at 4K (Uniview or third-party cameras) |
| Intelligent search and analysis | |
| AcuSearch | All channels with Uniview SIP/UMD cameras |
| AcuTrack | All channels with Uniview SIP/UMD cameras |
| Face Snapshot Search | Supported |
| Face Comparison Search | Supported |
| Motor Vehicle Search | Supported |
| Non-Motor Vehicle Search | Supported |
| Human Body Search | Supported |
| General Search | Supported |
| People Counting Report | Supported |
| Heat Map | Supported |
| Vehicle picture libraries | Up to 5 libraries |
| Maximum vehicle pictures | 25,000 pictures in total |
| Alarm functions | |
| General alarms | Defocus Detection, Scene Change Detection, Object Left Behind, Object Removed, Auto Tracking, Motion Detection, Tampering, Human Body Detection, Video Loss, Alarm Input, Audio Detection |
| System and exception alarms | IP Conflict, Network Disconnected, Disk Offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| Network | |
| Incoming bandwidth | 160 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 128 Mbps |
| Maximum remote users | 128 |
| Network protocols | TCP/IP, P2P, NTP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SNMP, SMTP, RTSP, IPv6, IPv4, IEEE 802.1X, UPnP |
| Network interfaces | 2 × RJ45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet |
| Supported browsers (plug-in) | Internet Explorer 10/11, Chrome 45+, Edge 79+, Firefox 52+ |
| Cloud upgrade | Supported |
| Hard disk and storage | |
| SATA interfaces | 2 |
| Maximum capacity per HDD | 24 TB |
| Maximum total HDD capacity | 48 TB |
| Storage capacity conditions | Maximum supported HDD capacity varies with ambient temperature and hard disk size. When using the maximum capacity, the operating environment temperature must not exceed 40 °C. |
| ANR | Supported |
| External interfaces | |
| Ethernet | 2 × RJ45 10/100/1000 Mbps |
| Front USB | 1 × USB 2.0 |
| Rear USB | 1 × USB 2.0, 1 × USB 3.0 |
| Total USB ports | 3 |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| RCA audio input | 1 channel |
| RCA audio output | 1 channel |
| RS485 | Not available |
| RS232 | Not available |
| Physical alarm inputs | Not available |
| Physical alarm outputs | Not available |
| Power and environmental specifications | |
| Power supply | 12 V DC / 3 A |
| Power consumption (without HDD) | ≤ 12 W |
| Operating temperature | -10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| Operating humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Temperature limit for maximum HDD capacity | Ambient temperature must not exceed 40 °C |
| Physical specifications | |
| Dimensions (W × D × H) | 380 × 315 × 53 mm (15.0 × 12.4 × 2.1 in.) |
| Weight (without HDD) | ≤ 2 kg (4.4 lb) |
| Rack mounting accessory | RM-1U-380 (2 HDD 1U NVR Rack Mount) |
| GUI languages | |
| Number of languages | 38 |
| Supported languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, English, Vietnamese, Thai, Turkish, Spanish (Latin America), Portuguese (Brazil), Spanish, Portuguese, French, German, Italian, Dutch, Polish, Czech, Hungarian, Slovak, Russian, Hebrew, Arabic, Ukrainian, Estonian, Bulgarian, Greek, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Korean, Japanese, Latvian, Lithuanian, Persian |
| Certifications and compliance | |
| Certifications | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE EMC standards | EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035 |
| FCC standard | FCC Part 15 Subpart B |
| Compatible accessories | |
| RM-1U-380 | Rack mount accessory for 2-HDD, 1U NVR |
| Manufacturer | |
| Manufacturer | Zhejiang Uniview Technologies Co., Ltd. |
| Manufacturer website | www.uniview.com |
| Specifications apply to the NVR302-B-IQ Series unless a specific model is identified. Decoding capacities depend on whether intelligent functions are enabled. Smart analytics and search capabilities may depend on connected camera compatibility. Maximum HDD capacity is subject to temperature and drive-size limitations specified by the manufacturer. The datasheet lists alarm event support but specifies no physical alarm input or output interfaces. Product specifications and availability are subject to change without notice. Errors and omissions excepted. | |
Det er ingen omtaler enda. Bli den første til å gi oss din mening.
9-kanals NVR til IP-overvågning med intelligente funktioner
NVR302-09B-IQ er en netværksvideooptager til IP-kameraer og er udviklet til installationer, hvor der ønskes mere end blot almindelig optagelse. Den understøtter både høj opløsning, stabil lagring og en lang række intelligente analysefunktioner, som gør det lettere at finde relevante hændelser i optagelserne.
Optagelse i høj opløsning
Optageren understøtter optagelse i op til 12 megapixel, hvilket gør den velegnet til moderne IP-kameraer med høj opløsning. Den høje opløsning giver bedre mulighed for at genkende detaljer som ansigter, nummerplader og bevægelser i billedet.
- Optagelse op til 12 MP pr. kanal
- Understøtter 4K, 1080p, 720p og lavere opløsninger
- Effektiv komprimering med Ultra H.265, H.265 og H.264
HDMI og VGA udgang med samtidig visning
NVR302-09B-IQ har både HDMI- og VGA-udgang, som kan bruges samtidig. HDMI understøtter op til 4K opløsning, hvilket gør den velegnet til større skærme og kontrolrum.
- HDMI op til 3840 × 2160 (4K)
- VGA op til 1920 × 1080
- Samtidig HDMI- og VGA-output
Stabil og sikker lagring
Optageren understøtter to interne harddiske og kan håndtere meget store lagermængder. Derudover understøtter den ANR-funktion, som hjælper med at sikre optagelser, hvis netværksforbindelsen midlertidigt afbrydes.
- 2 SATA-pladser
- Op til 24 TB pr. harddisk
- ANR sikrer optagelser ved netværksafbrydelser
Intelligente funktioner via kamera og NVR
NVR302-09B-IQ understøtter avancerede intelligente funktioner, både når de leveres direkte fra kompatible kameraer, og når de behandles i selve optageren. Det giver stor fleksibilitet i systemets opbygning.
Afhængigt af kameratype og opsætning kan systemet blandt andet bruges til analyse af personer, køretøjer og bevægelsesmønstre.
- Ansigtsgenkendelse og ansigtssammenligning
- Menneske- og køretøjsdetektering
- Ultra Motion Detection
- Perimetersikring som linjekrydsning og indtrængen
- Trafik- og køretøjsanalyse ved kompatible kameraer
Avanceret søgning i optagelser
De intelligente funktioner gør det muligt at søge målrettet i optagelserne. I stedet for at gennemse mange timers video kan man filtrere efter bestemte hændelser, objekter eller personer.
Ansigtsgenkendelse og ansigtssammenligning
NVR302-09B-IQ understøtter ansigtsgenkendelse og ansigtssammenligning, når den bruges sammen med kompatible kameraer. Systemet kan registrere ansigter i billedet, gemme snapshots og sammenligne dem med eksisterende billedbiblioteker.
Funktionen kan bruges til at finde bestemte personer i optagelserne, se hvornår de har været til stede, eller lave søgninger baseret på ansigtstræk i stedet for tidspunkter.
Selve ansigtsregistreringen sker typisk i kameraet, mens lagring, sammenligning og søgning håndteres i optageren.
Menneske- og køretøjsdetektering
Optageren understøtter intelligent detektering af mennesker og køretøjer. Det betyder, at bevægelser kan filtreres, så alarmer og hændelser kun udløses af relevante objekter.
Ved brug af kameraer med indbygget intelligent analyse udføres klassificeringen i kameraet. Optageren samler herefter hændelserne og gør dem søgbare på tværs af alle kanaler.
Ved brug af mere almindelige kameraer kan NVR’en selv udføre dele af analysen, dog med begrænsninger i antal kanaler og opløsning.
Ultra Motion Detection
Ultra Motion Detection er en mere avanceret bevægelsesdetektion, hvor systemet skelner mellem mennesker, køretøjer og øvrige bevægelser. Det reducerer antallet af falske alarmer markant sammenlignet med klassisk bevægelsesdetektion.
Funktionen kan enten komme direkte fra kameraet eller behandles i optageren, afhængigt af kameratypen. Optageren bruges til at samle hændelser, lave søgninger og generere rapporter.
Perimetersikring – linjekrydsning og indtrængen
Systemet understøtter perimetersikring som linjekrydsning, indtrængen i områder, indgang og udgang af zoner. Det gør det muligt at definere præcise regler for, hvornår en alarm skal udløses.
Når kameraet understøtter intelligent analyse, udføres detektionen direkte i kameraet. Optageren modtager hændelserne og giver mulighed for samlet overblik, søgning og alarmhåndtering.
Trafik- og køretøjsanalyse
NVR302-09B-IQ kan bruges til trafik- og køretøjsanalyse, når den kombineres med kompatible kameraer. Det kan omfatte registrering af køretøjer, kørselsretning, tælling og i nogle tilfælde nummerpladebaseret søgning.
Selve genkendelsen sker i kameraet, mens optageren bruges til lagring, visning og avanceret søgning i data.
Avanceret søgning på tværs af kameraer
En af de store styrker ved NVR302-09B-IQ er søgefunktionerne. I stedet for at gennemse optagelser manuelt kan man søge efter specifikke hændelser, objekter eller personer.
Søgning kan f.eks. foretages efter mennesker, køretøjer, ansigter eller hændelsestyper, afhængigt af hvilke kameraer der er tilsluttet.
Hvad håndteres i kameraet, og hvad håndteres i optageren?
I et IQ-system fordeles intelligensen mellem kamera og optager. Kameraet står typisk for selve analysen af billedet, som f.eks. registrering af ansigter, mennesker eller køretøjer.
Optageren bruges til at samle data fra alle kameraer, lagre optagelserne og gøre hændelserne søgbare på tværs af systemet. Det er også her sammenligning, rapportering og avanceret søgning foregår.
Det betyder, at systemet kan skaleres og tilpasses, alt efter hvilke kameraer der bruges, og hvor meget analyse der ønskes i selve optageren.
- Søgning efter mennesker og køretøjer
- Søgning efter ansigter og sammenligning
- Søgning efter køretøjer og attributter
- Varme- og tællefunktioner ved kompatible kameraer
Netværk og fjernadgang
Optageren har to netværksporte og understøtter fjernadgang via browser og software. Den kan bruges både lokalt og via fjernforbindelse, afhængigt af opsætningen.
- 2 × Gigabit Ethernet
- Understøtter op til 128 samtidige fjernbrugere
- Adgang via browser og klientsoftware
Lyd, snapshots og tovejskommunikation
NVR302-09B-IQ understøtter lyd og snapshots, hvilket gør den velegnet til løsninger, hvor både billede og lyd er relevant.
- 1 lydindgang og 1 lydudgang
- Tovejskommunikation via RCA
- Snapshots via hændelser, tidsplan eller manuelt
Tekniske specifikationer
- Model: NVR302-09B-IQ
- Antal kanaler: 9 IP-kameraer
- Optagelsesopløsning: Op til 12 MP
- Videoformater: Ultra H.265, H.265, H.264
- HDMI: Op til 4K (3840 × 2160)
- VGA: Op til 1920 × 1080
- Harddiske: 2 × SATA, op til 24 TB pr. disk
- Netværk: 2 × RJ45 Gigabit
- USB: 2 × USB 2.0, 1 × USB 3.0
- Strømforsyning: 12 V DC
- Strømforbrug uden HDD: ≤ 12 W
- Driftstemperatur: -10 °C til +55 °C
- Dimensioner: 380 × 315 × 53 mm
- Vægt uden HDD: ≤ 2 kg

Hvor stor en harddisk skal jeg vælge?
Optagere leveres som udgangspunkt uden harddisk, for behovet er ikke det samme for alle.
Når du optager din videoovervågning, så er der flere ting der påvirker, hvor meget optagelserne fylder.
Helt oplagt så betyder antallet af kameraer, og deres opløsning meget - men din konfiguration, og hvor meget der sker foran kameraet, har også en betydning.
Udgangspunktet er, at man hellere skal optage en time for meget end et minut for lidt. Omvendt gider normalt kun nordmænd lave videoer, der viser at græsset gror.
Brug beregneren til at få en fornemmelse af dit pladsbehov. Synes du det er spændende, så læs lidt mere om pladsoptimering nederst på siden. Og har du vigtigere ting for - så bare ring til os...
1) Vælg kameraets opløsning...
2) Vælg antal kameraer...
3) Vælg størrelsen på harddisken...
4) Vælg antal timer med optagelse per dag... 6
1 time
24 timer
Resultat:
Lagringspladsen svarer til cirka timers videooptagelse.
Med 6 timers optagelse pr dag, kan du typisk gå dage tilbage i tid.1)
1) Værdierne er tilnærmede, og baseret på typiske indstillinger med 25 billeder i sekundet og h265 komprimering.