Ajax MotionCam Outdoor PhOD - Trådlös utomhusrörelsesensor med kamera
Ajax MotionCam Outdoor PhOD - Trådlös utomhussensor med kamera och utökade fotofunktioner
- Avancerad rörelsedetektering med två PIR-sensorer och justerbart räckvidd på 3–15 meter.
- Inbyggd kamera för snabb fotobekräftelse vid larm.
- IR-belysning säkerställer tydliga foton även i mörka förhållanden.
- Minskar falska larm med SmartDetect-mjukvara.
- Motståndskraftig mot sabotage – skickar meddelande om någon försöker förstöra eller manipulera enheten.
- IP55-klassificering för säker utomhusbruk.
- Trådlös kommunikation med räckvidd upp till 1 700 m i öppet område.
- Batteritid upp till 3 år med medföljande batterier.
- Enkel installation och underhåll utan behov av att demontera enheten.
| Manual |
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless IR motion detector with photo verification by alarm |
| Detection element | PIR sensor |
| Motion detection distance | Up to 12 m When installed at a height of 2.4 m |
| Motion detection angle | Horizontal: 88.5° |
| Motion detection speed | From 0.3 to 2.0 m/s |
| Sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| Pet immunity | Weight up to 20 kg Height up to 50 cm |
| False alarm prevention | SmartDetect software algorithm Temperature compensation |
| Photo verification | Photo by alarm Built-in camera activates when the detector is armed and motion is detected |
| Photo resolution | 640 × 480 px 320 × 240 px, default 160 × 120 px |
| HDR image | Improves detail accuracy in bright and dark scenes Available for devices with firmware version 15.59.35.14 or later |
| IR backlight | For night photography and low light conditions |
| Pictures in a series | 1 to 5 images at 320 × 240 px or 160 × 120 px 1 to 3 images at 640 × 480 px Adjusted in Ajax apps |
| Photo delivery time | Up to 7 s at 160 × 120 px Up to 9 s at 320 × 240 px Up to 20 s at 640 × 480 px With Ethernet or 4G connection and Wings signal strength of 2–3 bars |
| Communication technology | Jeweller for commands, alarms, and events Wings for photo transmission Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against radio interference and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio communication range | Up to 1700 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing Encrypted communication |
| Communication loss detection | Within 36 seconds Detection time depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Remote control and configuration | Via Ajax apps |
| Installation | Recommended installation height: 2.4 m Designed for indoor use only Mounted with SmartBracket mounting panel |
| Power supply | 2 × CR123A batteries Pre-installed |
| Battery life | Up to 4 years |
| Battery manufacturer | Huiderui, Panasonic, or Duracell |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP50 |
| Dimensions | 135 × 70 × 60 mm |
| Weight | 170 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | MotionCam Jeweller SmartBracket mounting panel Installation kit 2 × CR123A batteries Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
Det finns inga recensioner här. Vi kommer gärna om du vill rapportera som den första.
Här kan du se kompatibiliteten mellan de olika enheterna och Hubs från Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Utomhussensor med kamera och möjlighet att ta bilder på begäran
MotionCam Outdoor PhOD är en avancerad utomhusrörelsesensor med inbyggd kamera från Ajax. Kameran kan skicka bilder vid rörelse, och du kan också själv ta en bild via din smartphone när du behöver det.
Se bilder live – även utan alarm
Den största skillnaden mellan den här modellen och vanliga MotionCam Outdoor är PhOD-funktionen (Photo on Demand). Det betyder att du kan:
- Ta en bild via appen utan att larmet går
- Ställa in kameran att ta bilder utifrån ett scenario, t.ex. vid brandlarm
- Schemalägga fasta tidpunkter när bilder tas automatiskt
- Själv bestämma när du vill se vad som händer – inte bara vid inbrott
Det ger dig trygghet och flexibilitet i vardagen och samtidigt möjlighet att kolla ditt hem, sommarstuga eller företag, oavsett var du är.
Kamera med rörelsedetektering och fotobekräftelse
MotionCam Outdoor PhOD reagerar blixtsnabbt vid rörelse och kan skicka ett eller flera bilder direkt till din telefon.
Kameran har:
- Två PIR-sensorer för hög precision (inga falska larm från löv, skuggor eller djur)
- Foto vid larm – se direkt vad som utlöste larmet
- Svartvita bilder av hög kvalitet – även i mörker tack vare infrarött ljus
- Bild levererad på under 9 sekunder, även med SIM-kortsanslutning (LTE)
Push-notiser och åtkomst via app
När kameran upptäcker rörelse har du möjlighet att få:
- En push-notis med bild
- Möjlighet att se alla bilder direkt i Ajax-appen
- Överblick i realtid, och möjlighet att ta en ny bild om du är tveksam
Du har också åtkomst från PC eller surfplatta via webbläsare eller Ajax PRO-appar.
Batteri och installation
- Drivs av 4 inbyggda litiumbatterier (medföljer)
- Batteritid upp till 3 år vid normal användning
- Kräver inga kablar – 100 % trådlös med lång räckvidd
- Monteras enkelt med medföljande fäste