Hikvision HM-TD2628-10/G1/T3A Termisk och optisk kamera med AI
Termisk och optisk kamera med AI, temperaturmätning och branddetektion.
- Termisk upplösning på 256 × 192 pixlar
- 5 MP optisk kamera med upplösning upp till 2688 × 1944
- GUANLAN AI för person- och fordonsdetektion
- Temperaturmätning från -20 °C till 150 °C
- Stöd för brand- och rökdetektion
- Smart Hybrid Light med IR, vitt ljus och smart läge
- Upp till 80 meter IR- och vitt ljus
- Visuellt och hörbart larm
- MicroSD-kort upp till 512 GB
- IP67 och IK10 för utomhusbruk
HM-TD2628-10/G1/T3A kombinerar termisk övervakning, vanlig video och intelligent analys i en och samma kamera. Det gör modellen lämplig för bland annat lagerområden, parkeringsplatser, byggarbetsplatser och andra platser där både perimeterövervakning och temperaturkontroll är viktig.
| Technical specifications | |
| Model | HM-TD2628-10/G1/T3A |
| Product type | Thermal & Optical Bi-spectrum Network Bullet Camera |
| AI technology | GUANLAN Large-Scale AI Model |
| Thermal module | |
| Image sensor | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays (VOx UFPA) |
| Thermal resolution | 256 × 192 |
| Pixel pitch | 12 μm |
| Spectral range | 8–14 μm |
| NETD | ≤25 mK (25 °C, F1.0) |
| Focal length | 9.7 mm |
| Field of view | 18.0° × 13.5° (H × V) |
| IFOV | 1.24 mrad |
| Minimum focusing distance | 1.5 m |
| Aperture | F1.0 |
| Digital zoom | ×2 / ×4 |
| Optical module | |
| Image sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Maximum resolution | 5 MP, 2688 × 1944 |
| Minimum illumination | 0.0089 lux @ F1.6, AGC ON / 0 lux with IR |
| Shutter speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Focal length | 12.4 mm |
| Field of view | 24.6° × 14° (H × V) |
| Aperture | F1.6 |
| WDR | 120 dB |
| Bi-spectrum image | |
| Bi-spectrum image fusion | Supported |
| Picture-in-Picture | Supported in White Hot and Black Hot modes |
| Fusion display | Displays details from the optical channel on the thermal channel |
| Thermal overlay | Displays a partial thermal image on the full-screen optical channel |
| Image processing | Linear / Histogram / Self-adaptive thermal AGC / DDE / 3D DNR |
| Illumination & active deterrence | |
| Supplemental light | Hybrid: IR / White light / Smart mode |
| IR distance | Up to 80 m |
| White light range | Up to 80 m |
| Visual alarm | White light alarm with adjustable flashing frequencies |
| Audio alarm | Supported for VCA and temperature exception alarms |
| Preset voice alerts | 2, one for each alarm type |
| User-defined voice alerts | 6 importable voice alerts shared between the two alarm types |
| Smart functions | |
| VCA | Line crossing / Intrusion / Region entrance / Region exiting |
| Maximum VCA rules | Up to 8 rules in total |
| AI target detection | Human and vehicle detection based on GUANLAN Large-Scale AI Model |
| Fire detection | Dynamic fire detection, up to 10 fire points |
| Smoking detection | Supported |
| Temperature measurement | |
| Measurement rule types | Point / Area / Line |
| Maximum measurement rules | 21 rules in total |
| Temperature range | –20 °C to +150 °C (–4 °F to 302 °F) |
| Temperature accuracy | ±8 °C (±14.4 °F) |
| Temperature exception alarm | Supported |
| Video | |
| Thermal main stream | 25 fps at 1280 × 720 / 704 × 576 / 640 × 512 / 320 × 240 |
| Optical main stream – 50 Hz | 25 fps at 2688 × 1944 / 2688 × 1520 / 1920 × 1080 / 1280 × 720 |
| Optical main stream – 60 Hz | 30 fps at 2688 × 1944 / 2688 × 1520 / 1920 × 1080 / 1280 × 720 |
| Thermal sub-stream | 25 fps at 704 × 576 / 640 × 512 / 320 × 240 |
| Optical sub-stream – 50 Hz | 25 fps at 704 × 576 / 352 × 288 |
| Optical sub-stream – 60 Hz | 30 fps at 704 × 480 / 352 × 240 |
| Main stream compression | H.265 / H.264 |
| Sub-stream compression | H.265 / H.264 / MJPEG |
| Audio compression | G.722.1 / G.711ulaw / G.711alaw / MP2L2 / G.726 / PCM |
| Thermal color palettes | |
| Color palettes | 17 types: White Hot / Black Hot / Fusion 1 / Rainbow / Fusion 2 / Ironbow 1 / Ironbow 2 / Sepia / Color 1 / Color 2 / Ice Fire / Rain / Red Hot / Green Hot / Dark Blue / Winter / Summer |
| Network | |
| Network interface | 1 × RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet |
| Network protocols | IPv4 / IPv6 / HTTP / HTTPS / 802.1X / QoS / FTP / SMTP / UPnP / SNMP / DNS / DDNS / NTP / RTSP / RTCP / RTP / TCP / UDP / IGMP / ICMP / DHCP / PPPoE / Bonjour / SFTP / SRTP |
| API | ISAPI / ISUP / HIKVISION SDK / Third-party management platform / Open Network Video Interface / OTAP |
| ONVIF | Profile S / Profile G / Profile T / Profile M |
| Simultaneous live view | Up to 20 channels |
| Users | Up to 32 users |
| User levels | Administrator / Operator / User |
| Client software | iVMS-4200 / Hik-Connect |
| Storage | |
| Local storage | MicroSD / SDHC / SDXC |
| Maximum memory card capacity | 512 GB |
| Network storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| ANR | Auto Network Replenishment supported |
| Security | |
| User authentication | ID and password |
| Security features | MAC address binding / HTTPS encryption / IEEE 802.1X (EAP-MD5, EAP-TLS) / Access control / IP address filtering |
| Web browser | |
| Plug-in live view | Internet Explorer 11 |
| Plug-in free live view | Chrome 57.0+ / Firefox 52.0+ |
| Local service | Chrome 57.0+ / Firefox 52.0+ |
| Interfaces | |
| Alarm input | 2 × alarm inputs, 0–5 VDC |
| Alarm output | 2 × alarm outputs, configurable alarm response actions |
| Alarm actions | SD recording / Relay output / Smart capture / FTP upload / Email linkage |
| Audio input | 1 × 3.5 mm Mic in / Line in |
| Line input | 2–2.4 V [p-p], output impedance 1 kΩ ±10% |
| Audio output | Linear level, impedance 600 Ω |
| RS-485 | 1 × RS-485, half duplex |
| Power output | 12 VDC, max. 1 W |
| Power supply | |
| DC power | 12 VDC ±25%, two-core terminal block |
| PoE | IEEE 802.3at, Class 4 |
| 12 VDC input | 1.67–2.5 A, maximum 24 W |
| PoE input | 42.5–57 V, 0.56–0.42 A, maximum 24 W |
| Maximum power consumption | 24 W |
| Environment | |
| Operating temperature | –40 °C to +65 °C (–40 °F to 149 °F) |
| Operating humidity | 95% or less |
| Ingress protection | IP67 |
| Impact resistance | IK10 |
| Electrical protection | TVS 6000 V lightning protection / Surge protection / Voltage transient protection |
| Anti-corrosion protection | No Specific Protection |
| Physical specifications | |
| Dimensions | 349.1 × 113 × 105 mm |
| Weight | 1710 g |
| Detection ranges | |
| VCA range – Human | 120 m |
| VCA range – Vehicle | 291 m |
| Temperature measurement – 1 × 1 m object | 161.7 m |
| Temperature measurement – 0.2 × 0.2 m object | 32.3 m |
| Fire detection – 0.5 × 0.5 m object | 74.4 m |
| Smoking detection | 14.55 m |
| DORI | |
| Detection range – Human | 404 m |
| Detection range – Vehicle | 1239 m |
| Recognition range – Human | 101 m |
| Recognition range – Vehicle | 310 m |
| Identification range – Human | 50 m |
| Identification range – Vehicle | 155 m |
| Approvals & compliance | |
| CE-EMC | EN 55032:2015 / EN 61000-3-2:2019 / EN 61000-3-3:2013+A1:2019 / EN 50130-4:2011+A1:2014 |
| RCM | AS/NZS CISPR 32:2015 |
| IC | ICES-003 Issue 7 |
| CB | IEC 62368-1:2014+A11 |
| CE-LVD | EN 62368-1:2014/A11:2017 |
| BIS | IS 13252 (Part 1):2010 / IEC 60950-1:2005 |
| LOA | SANS/IEC 60950-1 |
| CE-RoHS | 2011/65/EU |
| WEEE | 2012/19/EU |
| REACH | Regulation (EC) No. 1907/2006 |
| IP67 standard | IEC 60529-2013 |
| IK10 standard | IEC 62262-2002 |
| Web client languages | |
| Languages | English / Russian / Estonian / Bulgarian / Hungarian / Greek / German / Italian / Czech / Slovak / French / Polish / Dutch / Portuguese / Spanish / Romanian / Danish / Swedish / Norwegian / Finnish / Croatian / Slovenian / Serbian / Turkish / Korean / Traditional Chinese / Thai / Vietnamese / Japanese / Latvian / Lithuanian / Portuguese (Brazil) |
| Included accessory | |
| DS-1260ZJ | Junction box |
| Optional accessories | |
| DS-1275ZJ-S-SUS | Vertical pole mount |
| DS-1276ZJ-SUS | Corner mount |
| Der tages forbehold for eventuelle fejl og ændringer i specifikationerne / Specifications are subject to change without notice. Errors and omissions excepted. | |
Det finns inga recensioner här. Vi kommer gärna om du vill rapportera som den första.
Den professionelle måde at levere strøm, til et PoE-kamera, er gennem netværkskablet.
På den måde behøver man kun at trække et enkelt kabel til hvert kamera - og skal ikke døje med 230V og små strømforsyninger.
Strømmen til kameraet leveres gennem netværkskablet fra enten...
- en optager med indbygget PoE, også kaldet NVR. Et typisk valg for installationer op til og med 8 kameraer.
- en PoE-switch. Populært fortalt en fordelerdåse til netværkskabler. Det typiske valg på store installationer eller hvis man ønsker fleksibel kabelføring.
- en PoE-injector. Kan kun levere strøm til et kamera.
Af samme grund følger der ikke strømforsyning med PoE-kameraer. Du kan bestille en klassisk strømforsyning her, hvis du ikke ønsker at benytte PoE.
Termisk och optisk kamera med intelligent analys
HM-TD2628-10/G1/T3A är en bi-spectrum bulletkamera som kombinerar en termisk sensor med en 5 MP optisk kamera. Det ger möjlighet till både vanlig videoövervakning, termisk övervakning och intelligent analys från samma kamera.
Kameran stödjer GUANLAN Large-Scale AI Model för perimeterbeskydd samt temperaturmätning, branddetektion och rökdetektion.
Termisk sensor med hög känslighet
Den termiska kanalen har en upplösning på 256 × 192 pixlar och använder en okyld Vanadium Oxide-sensor med 12 μm pixelstorlek.
Med en termisk känslighet på NETD ≤25 mK kan kameran registrera små temperaturskillnader och skapa en detaljerad termisk bild, även när temperaturskillnaderna i området är begränsade.
5 MP optisk kamera
Den optiska kanalen använder en 1/2.7" Progressive Scan CMOS-sensor med en upplösning på upp till 2688 × 1944 pixlar.
120 dB WDR hjälper till att bevara detaljer i områden med stora skillnader mellan ljusa och mörka partier, medan minsta belysningen anges till 0,0089 lux vid F1.6 med AGC aktiverat.
GUANLAN AI för person- och fordonsdetektion
Kameran använder GUANLAN Large-Scale AI Model för intelligent videoanalys och perimeterbeskydd. Systemet är utvecklat för att registrera personer och fordon på längre avstånd och samtidigt minska antalet falska larm.
Det gör det lättare att fokusera på relevanta händelser i stället för rörelser som inte kräver uppmärksamhet.
Intelligent perimeterbeskydd
Kameran stödjer fyra typer av VCA-regler: linjekorsning, intrång, ingång i område och utgång från område.
Det kan konfigureras upp till åtta VCA-regler totalt, så att olika områden runt byggnader, lagerplatser eller andra installationer kan övervakas individuellt.
Temperaturmätning och temperaturlarm
Kameran kan mäta temperaturer från -20 °C till 150 °C med en angiven noggrannhet på ±8 °C.
Temperaturmätningen kan ställas in som punkt, område eller linje, och kameran stödjer upp till 21 temperaturmätningsregler. Vid registrering av en temperaturavvikelse kan systemet aktivera ett larm.
Brand- och rökdetektion
Kameran stödjer dynamisk branddetektion och kan registrera upp till 10 brandpunkter.
Dessutom stödjs en algoritm för detektion av rökning. Det ger möjlighet att använda kameran i områden där det är viktigt att upptäcka värmeutveckling, brand eller rökning.
Smart Hybrid Light upp till 80 meter
Kameran har Smart Hybrid Light och kan använda IR-ljus, vitt ljus eller smart läge beroende på inställningen.
IR-ljuset har en räckvidd på upp till 80 meter, och det vita ljuset kan också nå upp till 80 meter.
Visuellt och hörbart larm
Det vita ljuset kan användas som ett aktivt visuellt larm med justerbar blinkfrekvens. Kameran stödjer samtidigt ljudlarm vid både VCA-händelser och temperaturavvikelser.
Det finns två förinställda röstlarm samt möjlighet att importera upp till sex användardefinierade röstlarm.
Kombinerar termiska och optiska bilder
Kameran stödjer bi-spectrum image fusion och Picture-in-Picture, så att information från den termiska och optiska kanalen kan kombineras.
Det är bland annat möjligt att visa detaljer från den optiska kanalen på den termiska bilden eller visa en del av den termiska bilden ovanpå den optiska kanalen.
17 termiska färgpaletter
Den termiska kanalen stödjer 17 olika färgpaletter, inklusive White Hot, Black Hot, Rainbow, Ironbow, Red Hot och Fusion.
Det gör det möjligt att välja en termisk visning som passar den aktuella övervaknings- eller temperaturmätningsuppgiften.
Lokal lagring på upp till 512 GB
Kameran stödjer microSD-, SDHC- och SDXC-kort med en kapacitet på upp till 512 GB, så att inspelningar kan sparas direkt i kameran.
Det stödjer också NAS via NFS och SMB/CIFS samt Auto Network Replenishment (ANR).
Hik-Connect och integration
Kameran stödjer bland annat Hik-Connect och iVMS-4200 samt ISAPI, ISUP, HIKVISION SDK och ONVIF Profile S, G, T och M.
Det ger flera möjligheter att integrera kameran med nätverksinspelningsenheter, klientprogramvara och kompatibla videoövervakningssystem.
Alarm- och ljudanslutningar
Kameran har två alarmingångar och två alarmutgångar. Alarmhändelser kan bland annat aktivera SD-inspelning, reläutgång, smart capture, FTP-uppladdning och e-post.
Dessutom finns en 3,5 mm Mic in/Line in-ljudingång, ljudutgång samt ett RS-485-gränssnitt.
PoE och 12 V DC
Kameran kan strömförsörjas med 12 V DC eller via PoE enligt IEEE 802.3at Class 4.
Vid användning av PoE kan både nätverksanslutning och ström föras genom nätverkskabeln, vilket kan göra installationen enklare.
IP67 och IK10-skydd
Kameran är klassificerad enligt IP67 och IK10 och har en angiven driftstemperatur från -40 °C till 65 °C.
Det ger skydd mot damm, vatten och fysisk påverkan och gör kameran lämplig för krävande utomhusinstallationer.
Tillbehör
Till kameran kan bland annat DS-1260ZJ kopplingsdosa, DS-1275ZJ-S-SUS mastfäste och DS-1276ZJ-SUS hörnfäste användas.
Det ger möjlighet att anpassa monteringen till olika installationsplatser.
Tekniska nyckelpunkter
- Modell: HM-TD2628-10/G1/T3A
- Produkttyp: Termisk och optisk bi-spectrum bulletkamera
- Termisk sensor: Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Array
- Termisk upplösning: 256 × 192 pixlar
- Pixelstorlek: 12 μm
- Termisk känslighet: NETD ≤25 mK vid 25 °C, F1.0
- Spektralområde: 8-14 μm
- Termisk brännvidd: 9,7 mm
- Termiskt synfält: 18,0° × 13,5°
- Termisk bländare: F1.0
- Digital zoom: 2× och 4×
- Optisk sensor: 1/2.7" Progressive Scan CMOS
- Optisk upplösning: 5 MP, 2688 × 1944 pixlar
- Optisk brännvidd: 12,4 mm
- Optiskt synfält: 24,6° × 14°
- Optisk bländare: F1.6
- WDR: 120 dB
- Minsta belysning: 0,0089 lux vid F1.6, AGC ON
- IR-räckvidd: upp till 80 m
- Vitt ljus: upp till 80 m
- Smart Hybrid Light: IR, vitt ljus och smart läge
- VCA: linjekorsning, intrång, områdeinträde och områdesutgång
- VCA-regler: upp till 8
- VCA-räckvidd för personer: 120 m
- VCA-räckvidd för fordon: 300 m
- Temperaturmätning: punkt, område och linje
- Temperaturregler: upp till 21
- Temperaturområde: -20 °C till 150 °C
- Temperaturnoggrannhet: ±8 °C
- Branddetektion: upp till 10 brandpunkter
- Rökdetektion: Ja
- Videokomprimering: H.265, H.264 och MJPEG på sub-stream
- Termiska färgpaletter: 17
- Minneskort: microSD/SDHC/SDXC upp till 512 GB
- Nätverk: 1 × RJ45 10/100 Mbps
- RS-485: 1 × half duplex
- Alarmingångar: 2
- Alarmutgångar: 2
- Ljudingång: 1 × 3,5 mm Mic in/Line in
- Ljudutgång: Ja
- Strömförsörjning: 12 V DC ±25 % eller PoE IEEE 802.3at Class 4
- Max. strömförbrukning: 24 W
- Driftstemperatur: -40 °C till 65 °C
- Max. luftfuktighet: 95 %
- Skydd: IP67 och IK10
- Mått: 349,1 × 113 × 105 mm
- Vikt: 1710 g
Power over Ethernet
ANR
Om det finns nätverksproblem lagrar kameran inspelningarna på en SD - Kort - och skickar dem sedan till inspelaren när anslutningen är stabil igen.
Den professionelle måde at levere strøm, til et PoE-kamera, er gennem netværkskablet.
På den måde behøver man kun at trække et enkelt kabel til hvert kamera - og skal ikke døje med 230V og små strømforsyninger.
Strømmen til kameraet leveres gennem netværkskablet fra enten...
- en optager med indbygget PoE, også kaldet NVR. Et typisk valg for installationer op til og med 8 kameraer.
- en PoE-switch. Populært fortalt en fordelerdåse til netværkskabler. Det typiske valg på store installationer eller hvis man ønsker fleksibel kabelføring.
- en PoE-injector. Kan kun levere strøm til et kamera.
Af samme grund følger der ikke strømforsyning med PoE-kameraer. Du kan bestille en klassisk strømforsyning her, hvis du ikke ønsker at benytte PoE.