Hikvision HM-TD2628-10/G1/T3A Termisk og optisk kamera med AI
Termisk og optisk kamera med AI, temperaturmåling og branddetektion.
- Termisk opløsning på 256 × 192 pixels
- 5 MP optisk kamera med opløsning op til 2688 × 1944
- GUANLAN AI til person- og køretøjsdetektion
- Temperaturmåling fra -20 °C til 150 °C
- Understøtter brand- og røgdetektion
- Smart Hybrid Light med IR, hvidt lys og smart tilstand
- Op til 80 meter IR- og hvidt lys
- Visuel og hørbar alarm
- MicroSD-kort op til 512 GB
- IP67 og IK10 til udendørs brug
HM-TD2628-10/G1/T3A kombinerer termisk overvågning, almindelig video og intelligent analyse i ét kamera. Det gør modellen velegnet til blandt andet lagerområder, parkeringspladser, byggepladser og andre steder, hvor både perimeterovervågning og temperaturkontrol er vigtig.
| Technical specifications | |
| Model | HM-TD2628-10/G1/T3A |
| Product type | Thermal & Optical Bi-spectrum Network Bullet Camera |
| AI technology | GUANLAN Large-Scale AI Model |
| Thermal module | |
| Image sensor | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays (VOx UFPA) |
| Thermal resolution | 256 × 192 |
| Pixel pitch | 12 μm |
| Spectral range | 8–14 μm |
| NETD | ≤25 mK (25 °C, F1.0) |
| Focal length | 9.7 mm |
| Field of view | 18.0° × 13.5° (H × V) |
| IFOV | 1.24 mrad |
| Minimum focusing distance | 1.5 m |
| Aperture | F1.0 |
| Digital zoom | ×2 / ×4 |
| Optical module | |
| Image sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Maximum resolution | 5 MP, 2688 × 1944 |
| Minimum illumination | 0.0089 lux @ F1.6, AGC ON / 0 lux with IR |
| Shutter speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Focal length | 12.4 mm |
| Field of view | 24.6° × 14° (H × V) |
| Aperture | F1.6 |
| WDR | 120 dB |
| Bi-spectrum image | |
| Bi-spectrum image fusion | Supported |
| Picture-in-Picture | Supported in White Hot and Black Hot modes |
| Fusion display | Displays details from the optical channel on the thermal channel |
| Thermal overlay | Displays a partial thermal image on the full-screen optical channel |
| Image processing | Linear / Histogram / Self-adaptive thermal AGC / DDE / 3D DNR |
| Illumination & active deterrence | |
| Supplemental light | Hybrid: IR / White light / Smart mode |
| IR distance | Up to 80 m |
| White light range | Up to 80 m |
| Visual alarm | White light alarm with adjustable flashing frequencies |
| Audio alarm | Supported for VCA and temperature exception alarms |
| Preset voice alerts | 2, one for each alarm type |
| User-defined voice alerts | 6 importable voice alerts shared between the two alarm types |
| Smart functions | |
| VCA | Line crossing / Intrusion / Region entrance / Region exiting |
| Maximum VCA rules | Up to 8 rules in total |
| AI target detection | Human and vehicle detection based on GUANLAN Large-Scale AI Model |
| Fire detection | Dynamic fire detection, up to 10 fire points |
| Smoking detection | Supported |
| Temperature measurement | |
| Measurement rule types | Point / Area / Line |
| Maximum measurement rules | 21 rules in total |
| Temperature range | –20 °C to +150 °C (–4 °F to 302 °F) |
| Temperature accuracy | ±8 °C (±14.4 °F) |
| Temperature exception alarm | Supported |
| Video | |
| Thermal main stream | 25 fps at 1280 × 720 / 704 × 576 / 640 × 512 / 320 × 240 |
| Optical main stream – 50 Hz | 25 fps at 2688 × 1944 / 2688 × 1520 / 1920 × 1080 / 1280 × 720 |
| Optical main stream – 60 Hz | 30 fps at 2688 × 1944 / 2688 × 1520 / 1920 × 1080 / 1280 × 720 |
| Thermal sub-stream | 25 fps at 704 × 576 / 640 × 512 / 320 × 240 |
| Optical sub-stream – 50 Hz | 25 fps at 704 × 576 / 352 × 288 |
| Optical sub-stream – 60 Hz | 30 fps at 704 × 480 / 352 × 240 |
| Main stream compression | H.265 / H.264 |
| Sub-stream compression | H.265 / H.264 / MJPEG |
| Audio compression | G.722.1 / G.711ulaw / G.711alaw / MP2L2 / G.726 / PCM |
| Thermal color palettes | |
| Color palettes | 17 types: White Hot / Black Hot / Fusion 1 / Rainbow / Fusion 2 / Ironbow 1 / Ironbow 2 / Sepia / Color 1 / Color 2 / Ice Fire / Rain / Red Hot / Green Hot / Dark Blue / Winter / Summer |
| Network | |
| Network interface | 1 × RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet |
| Network protocols | IPv4 / IPv6 / HTTP / HTTPS / 802.1X / QoS / FTP / SMTP / UPnP / SNMP / DNS / DDNS / NTP / RTSP / RTCP / RTP / TCP / UDP / IGMP / ICMP / DHCP / PPPoE / Bonjour / SFTP / SRTP |
| API | ISAPI / ISUP / HIKVISION SDK / Third-party management platform / Open Network Video Interface / OTAP |
| ONVIF | Profile S / Profile G / Profile T / Profile M |
| Simultaneous live view | Up to 20 channels |
| Users | Up to 32 users |
| User levels | Administrator / Operator / User |
| Client software | iVMS-4200 / Hik-Connect |
| Storage | |
| Local storage | MicroSD / SDHC / SDXC |
| Maximum memory card capacity | 512 GB |
| Network storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| ANR | Auto Network Replenishment supported |
| Security | |
| User authentication | ID and password |
| Security features | MAC address binding / HTTPS encryption / IEEE 802.1X (EAP-MD5, EAP-TLS) / Access control / IP address filtering |
| Web browser | |
| Plug-in live view | Internet Explorer 11 |
| Plug-in free live view | Chrome 57.0+ / Firefox 52.0+ |
| Local service | Chrome 57.0+ / Firefox 52.0+ |
| Interfaces | |
| Alarm input | 2 × alarm inputs, 0–5 VDC |
| Alarm output | 2 × alarm outputs, configurable alarm response actions |
| Alarm actions | SD recording / Relay output / Smart capture / FTP upload / Email linkage |
| Audio input | 1 × 3.5 mm Mic in / Line in |
| Line input | 2–2.4 V [p-p], output impedance 1 kΩ ±10% |
| Audio output | Linear level, impedance 600 Ω |
| RS-485 | 1 × RS-485, half duplex |
| Power output | 12 VDC, max. 1 W |
| Power supply | |
| DC power | 12 VDC ±25%, two-core terminal block |
| PoE | IEEE 802.3at, Class 4 |
| 12 VDC input | 1.67–2.5 A, maximum 24 W |
| PoE input | 42.5–57 V, 0.56–0.42 A, maximum 24 W |
| Maximum power consumption | 24 W |
| Environment | |
| Operating temperature | –40 °C to +65 °C (–40 °F to 149 °F) |
| Operating humidity | 95% or less |
| Ingress protection | IP67 |
| Impact resistance | IK10 |
| Electrical protection | TVS 6000 V lightning protection / Surge protection / Voltage transient protection |
| Anti-corrosion protection | No Specific Protection |
| Physical specifications | |
| Dimensions | 349.1 × 113 × 105 mm |
| Weight | 1710 g |
| Detection ranges | |
| VCA range – Human | 120 m |
| VCA range – Vehicle | 291 m |
| Temperature measurement – 1 × 1 m object | 161.7 m |
| Temperature measurement – 0.2 × 0.2 m object | 32.3 m |
| Fire detection – 0.5 × 0.5 m object | 74.4 m |
| Smoking detection | 14.55 m |
| DORI | |
| Detection range – Human | 404 m |
| Detection range – Vehicle | 1239 m |
| Recognition range – Human | 101 m |
| Recognition range – Vehicle | 310 m |
| Identification range – Human | 50 m |
| Identification range – Vehicle | 155 m |
| Approvals & compliance | |
| CE-EMC | EN 55032:2015 / EN 61000-3-2:2019 / EN 61000-3-3:2013+A1:2019 / EN 50130-4:2011+A1:2014 |
| RCM | AS/NZS CISPR 32:2015 |
| IC | ICES-003 Issue 7 |
| CB | IEC 62368-1:2014+A11 |
| CE-LVD | EN 62368-1:2014/A11:2017 |
| BIS | IS 13252 (Part 1):2010 / IEC 60950-1:2005 |
| LOA | SANS/IEC 60950-1 |
| CE-RoHS | 2011/65/EU |
| WEEE | 2012/19/EU |
| REACH | Regulation (EC) No. 1907/2006 |
| IP67 standard | IEC 60529-2013 |
| IK10 standard | IEC 62262-2002 |
| Web client languages | |
| Languages | English / Russian / Estonian / Bulgarian / Hungarian / Greek / German / Italian / Czech / Slovak / French / Polish / Dutch / Portuguese / Spanish / Romanian / Danish / Swedish / Norwegian / Finnish / Croatian / Slovenian / Serbian / Turkish / Korean / Traditional Chinese / Thai / Vietnamese / Japanese / Latvian / Lithuanian / Portuguese (Brazil) |
| Included accessory | |
| DS-1260ZJ | Junction box |
| Optional accessories | |
| DS-1275ZJ-S-SUS | Vertical pole mount |
| DS-1276ZJ-SUS | Corner mount |
| Der tages forbehold for eventuelle fejl og ændringer i specifikationerne / Specifications are subject to change without notice. Errors and omissions excepted. | |
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
Den professionelle måde at levere strøm, til et PoE-kamera, er gennem netværkskablet.
På den måde behøver man kun at trække et enkelt kabel til hvert kamera - og skal ikke døje med 230V og små strømforsyninger.
Strømmen til kameraet leveres gennem netværkskablet fra enten...
- en optager med indbygget PoE, også kaldet NVR. Et typisk valg for installationer op til og med 8 kameraer.
- en PoE-switch. Populært fortalt en fordelerdåse til netværkskabler. Det typiske valg på store installationer eller hvis man ønsker fleksibel kabelføring.
- en PoE-injector. Kan kun levere strøm til et kamera.
Af samme grund følger der ikke strømforsyning med PoE-kameraer. Du kan bestille en klassisk strømforsyning her, hvis du ikke ønsker at benytte PoE.
Termisk og optisk kamera med intelligent analyse
HM-TD2628-10/G1/T3A er et bi-spectrum bulletkamera, der kombinerer en termisk sensor med et 5 MP optisk kamera. Det giver mulighed for både almindelig videoovervågning, termisk overvågning og intelligent analyse fra samme kamera.
Kameraet understøtter GUANLAN Large-Scale AI Model til perimeterbeskyttelse samt temperaturmåling, branddetektion og røgdetektion.
Termisk sensor med høj følsomhed
Den termiske kanal har en opløsning på 256 × 192 pixels og anvender en ukølet Vanadium Oxide-sensor med 12 μm pixelstørrelse.
Med en termisk følsomhed på NETD ≤25 mK kan kameraet registrere små temperaturforskelle og skabe et detaljeret termisk billede, også når temperaturforskellene i området er begrænsede.
5 MP optisk kamera
Den optiske kanal anvender en 1/2.7" Progressive Scan CMOS-sensor med en opløsning på op til 2688 × 1944 pixels.
120 dB WDR hjælper med at bevare detaljer i områder med store forskelle mellem lyse og mørke partier, mens minimumsbelysningen er angivet til 0,0089 lux ved F1.6 med AGC aktiveret.
GUANLAN AI til person- og køretøjsdetektion
Kameraet anvender GUANLAN Large-Scale AI Model til intelligent videoanalyse og perimeterbeskyttelse. Systemet er udviklet til at registrere personer og køretøjer over længere afstande og samtidig reducere antallet af falske alarmer.
Det gør det lettere at fokusere på relevante hændelser frem for bevægelser, som ikke kræver opmærksomhed.
Intelligent perimeterbeskyttelse
Kameraet understøtter fire typer VCA-regler: linjekrydsning, indtrængning, indgang i område og udgang fra område.
Der kan konfigureres op til otte VCA-regler i alt, så forskellige områder omkring bygninger, lagerpladser eller andre installationer kan overvåges individuelt.
Temperaturmåling og temperaturalarmer
Kameraet kan måle temperaturer fra -20 °C til 150 °C med en angivet nøjagtighed på ±8 °C.
Temperaturmålingen kan opsættes som punkt, område eller linje, og kameraet understøtter op til 21 temperaturmålingsregler. Ved registrering af en temperaturafvigelse kan systemet aktivere en alarm.
Brand- og røgdetektion
Kameraet understøtter dynamisk branddetektion og kan registrere op til 10 brandpunkter.
Derudover understøttes en algoritme til registrering af rygning. Det giver mulighed for at bruge kameraet i områder, hvor det er vigtigt at opdage varmeudvikling, brand eller rygning.
Smart Hybrid Light op til 80 meter
Kameraet har Smart Hybrid Light og kan anvende IR-lys, hvidt lys eller smart tilstand afhængigt af opsætningen.
IR-lyset har en rækkevidde på op til 80 meter, og det hvide lys kan ligeledes række op til 80 meter.
Visuel og hørbar alarm
Det hvide lys kan bruges som en aktiv visuel alarm med justerbar blinkfrekvens. Kameraet understøtter samtidig lydalarmer ved både VCA-hændelser og temperaturafvigelser.
Der findes to forudindstillede stemmealarmer samt mulighed for at importere op til seks brugerdefinerede stemmealarmer.
Kombinerer termiske og optiske billeder
Kameraet understøtter bi-spectrum image fusion og Picture-in-Picture, så information fra den termiske og optiske kanal kan kombineres.
Det er blandt andet muligt at vise detaljer fra den optiske kanal på det termiske billede eller vise en del af det termiske billede oven på den optiske kanal.
17 termiske farvepaletter
Den termiske kanal understøtter 17 forskellige farvepaletter, herunder White Hot, Black Hot, Rainbow, Ironbow, Red Hot og Fusion.
Det gør det muligt at vælge en termisk visning, der passer til den konkrete overvågnings- eller temperaturmålingsopgave.
Lokal lagring på op til 512 GB
Kameraet understøtter microSD-, SDHC- og SDXC-kort med en kapacitet på op til 512 GB, så optagelser kan gemmes direkte i kameraet.
Der understøttes også NAS via NFS og SMB/CIFS samt Auto Network Replenishment (ANR).
Hik-Connect og integration
Kameraet understøtter blandt andet Hik-Connect og iVMS-4200 samt ISAPI, ISUP, HIKVISION SDK og ONVIF Profile S, G, T og M.
Det giver flere muligheder for at integrere kameraet med netværksoptagere, klientsoftware og kompatible videoovervågningssystemer.
Alarm- og lydtilslutninger
Kameraet har to alarmindgange og to alarmudgange. Alarmhændelser kan blandt andet aktivere SD-optagelse, relæudgang, smart capture, FTP-upload og e-mail.
Derudover findes en 3,5 mm Mic in/Line in-lydindgang, lydudgang samt et RS-485-interface.
PoE og 12 V DC
Kameraet kan strømforsynes med 12 V DC eller via PoE efter IEEE 802.3at Class 4.
Ved brug af PoE kan både netværksforbindelse og strøm føres gennem netværkskablet, hvilket kan gøre installationen enklere.
IP67 og IK10 beskyttelse
Kameraet er klassificeret efter IP67 og IK10 og har en angivet driftstemperatur fra -40 °C til 65 °C.
Det giver beskyttelse mod støv, vand og fysisk påvirkning og gør kameraet velegnet til krævende udendørs installationer.
Tilbehør
Til kameraet kan der blandt andet anvendes DS-1260ZJ samledåse, DS-1275ZJ-S-SUS mastbeslag og DS-1276ZJ-SUS hjørnebeslag.
Det giver mulighed for at tilpasse monteringen til forskellige installationssteder.
Tekniske nøglepunkter
- Model: HM-TD2628-10/G1/T3A
- Produkttype: Termisk og optisk bi-spectrum bulletkamera
- Termisk sensor: Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Array
- Termisk opløsning: 256 × 192 pixels
- Pixelstørrelse: 12 μm
- Termisk følsomhed: NETD ≤25 mK ved 25 °C, F1.0
- Spektralområde: 8-14 μm
- Termisk brændvidde: 9,7 mm
- Termisk synsfelt: 18,0° × 13,5°
- Termisk blænde: F1.0
- Digital zoom: 2× og 4×
- Optisk sensor: 1/2.7" Progressive Scan CMOS
- Optisk opløsning: 5 MP, 2688 × 1944 pixels
- Optisk brændvidde: 12,4 mm
- Optisk synsfelt: 24,6° × 14°
- Optisk blænde: F1.6
- WDR: 120 dB
- Minimumsbelysning: 0,0089 lux ved F1.6, AGC ON
- IR-rækkevidde: op til 80 m
- Hvidt lys: op til 80 m
- Smart Hybrid Light: IR, hvidt lys og smart tilstand
- VCA: linjekrydsning, indtrængning, områdeindgang og områdeudgang
- VCA-regler: op til 8
- VCA-rækkevidde for personer: 120 m
- VCA-rækkevidde for køretøjer: 300 m
- Temperaturmåling: punkt, område og linje
- Temperaturregler: op til 21
- Temperaturområde: -20 °C til 150 °C
- Temperaturnøjagtighed: ±8 °C
- Branddetektion: op til 10 brandpunkter
- Røgdetektion: Ja
- Videokomprimering: H.265, H.264 og MJPEG på sub-stream
- Termiske farvepaletter: 17
- Hukommelseskort: microSD/SDHC/SDXC op til 512 GB
- Netværk: 1 × RJ45 10/100 Mbps
- RS-485: 1 × half duplex
- Alarmindgange: 2
- Alarmudgange: 2
- Lydindgang: 1 × 3,5 mm Mic in/Line in
- Lydudgang: Ja
- Strømforsyning: 12 V DC ±25 % eller PoE IEEE 802.3at Class 4
- Maks. strømforbrug: 24 W
- Driftstemperatur: -40 °C til 65 °C
- Maks. luftfugtighed: 95 %
- Beskyttelse: IP67 og IK10
- Mål: 349,1 × 113 × 105 mm
- Vægt: 1710 g
Power over Ethernet
ANR
Hvis der er netværksproblemer, så lagrer kameraet optagelserne på et sd-kort - og sender dem så videre til optageren, når forbindelsen igen er stabil.
Den professionelle måde at levere strøm, til et PoE-kamera, er gennem netværkskablet.
På den måde behøver man kun at trække et enkelt kabel til hvert kamera - og skal ikke døje med 230V og små strømforsyninger.
Strømmen til kameraet leveres gennem netværkskablet fra enten...
- en optager med indbygget PoE, også kaldet NVR. Et typisk valg for installationer op til og med 8 kameraer.
- en PoE-switch. Populært fortalt en fordelerdåse til netværkskabler. Det typiske valg på store installationer eller hvis man ønsker fleksibel kabelføring.
- en PoE-injector. Kan kun levere strøm til et kamera.
Af samme grund følger der ikke strømforsyning med PoE-kameraer. Du kan bestille en klassisk strømforsyning her, hvis du ikke ønsker at benytte PoE.