Ajax CombiProtect - Trådlös rörelse- och glaskrossdetektor
Ajax CombiProtect - Rörelse- och glaskrossdetektor i en enhet
- Larmar om en ruta krossas
- Larmar vid rörelse
- Mycket enkel att installera
En rörelsedetektor som ger extra säkerhet
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless IR motion and glass break detector with microphone |
| Compatibility | Compatible with Ajax hubs and radio signal range extenders |
| Communication technology | Jeweller proprietary wireless technology Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against radio interference and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio communication range | Up to 1200 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Motion detection sensor | PIR sensor |
| Motion detection distance | Up to 12 m Specified when installed at a height of 2.4 m |
| Motion detection angle | Horizontal: 88.5° |
| Motion detection speed | From 0.3 to 2 m/s |
| Motion sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| Pet immunity | Weight: up to 20 kg Height: up to 50 cm |
| False alarm prevention | SmartDetect software algorithm Temperature compensation for effective motion detection from −10 °C to +40 °C |
| Glass break sensor | Electret microphone |
| Glass break detection distance | From 0.3 to 9 m |
| Glass break detection angle | Horizontal: 180° |
| Glass break sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| Glass break verification | DualTone software algorithm Two-factor verification by low and high sound frequencies |
| Glass break characteristics | Minimum glass size: 279 × 279 mm Detection distance up to 9 m at high sensitivity Supports standard pane, tempered glass, laminated glass, wired glass, insulated glass, and annealed glass within specified thicknesses |
| Installation recommendations | Recommended installation height: 2.4 m Designed for indoor use only |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing |
| Communication loss detection | After 36 seconds Detection time depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Power supply | 1 × CR123A battery Pre-installed Type C |
| Battery life | Up to 5 years |
| Operating voltage | 3 V nominal Operating range 2.1–3.3 V |
| Current consumption | Quiescent current 38 μA at nominal voltage Maximum current 60 mA at nominal voltage |
| Battery capacity | 1600 mAh End-of-life battery capacity 300 mAh |
| Battery voltage thresholds | Low battery voltage 2.5 V Low battery recovery voltage 2.7 V End-of-life battery voltage 2.1 V |
| Battery manufacturer | Huiderui or Duracell |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP50 |
| Dimensions | 110 × 65 × 50 mm |
| Weight | 92 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | CombiProtect Jeweller SmartBracket mounting panel CR123A battery Installation kit Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
Det finns inga recensioner här. Vi kommer gärna om du vill rapportera som den första.
Här kan du se kompatibiliteten mellan de olika enheterna och Hubs från Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax CombiProtect – Rörelse- och glaskrossdetektor i en enhet
Ajax CombiProtect är en kombinerad PIR- och glaskrossdetektor som både upptäcker rörelse och ljudet av krossat glas. Sensorn skickar omedelbart en signal till hubben och vidare till din telefon om den registrerar rörelse eller ljudet av krossat glas.
Två sensorer i en enhet
CombiProtect kombinerar en PIR-rörelsesensor med en glaskrossdetektor, så den larmar både om en ruta krossas och vid vanlig rörelse. Det innebär färre enheter att montera och underhålla.
- Rörelsedetektion upp till 12 meter
- Glaskrossdetektion upp till 9 meter
- Glaskrossdetektion täcker 180° i bredd
Sensorn är idealisk för vardagsrum och kontor med stora fönsterytor.
Perimeterskydd – aktivera larmet när du är hemma
CombiProtect kan användas som en del av ditt perimeterskydd. Du kan aktivera larmet så att det övervakar öppningar (som dörrar och fönster) och upptäcker glaskross – utan att utlösa larmet vid vanlig rörelse om du till exempel rör dig i huset på natten.
Full anslutning
När systemet är fullt inkopplat är både rörelse- och glaskrossdetektering aktiva.
Hur fungerar sensorn?
Rörelsesensorn registrerar förändringar i infrarött ljus och använder en inbyggd algoritm för att särskilja människor från små husdjur. Observera dock att om till exempel en hund hoppar upp på en stol tar den större plats i bilden och kan orsaka ett falsklarm.
Samtidigt lyssnar mikrofonen i glaskrossdetektorn efter både låga och höga frekvenser som uppstår vid krossat glas. För att förhindra falsklarm ignorerar den ljud som hundskall och tung trafik.
Om du vill undvika felaktiga larm orsakade av husdjur rekommenderar vi att du använder perimeterskydd istället.
- Rörelsevinkel: 88,5° horisontellt
- Glaskrossvinkel: 180°
- Husdjursimmunitet upp till 20 kg / 50 cm höga
Enkel installation
Sensorn är enkel att montera. Du skannar bara QR-koden i Ajax-appen och placerar sensorn på väggen. Den levereras med ett fäste så att du kan montera den utan att öppna sensorn.
Lätt att anpassa i appen
Du kan enkelt ställa in sensorens funktioner i appen:
- Justera känsligheten
- Lägg till fördröjning vid in- och utpassering
- Välj om den ska vara aktiv i perimeterskydd
- Välj om den alltid ska vara aktiv – oavsett om larmet är på eller av
Notiser skickas via appen, SMS eller samtal – beroende på hub och inställningar.
Räckvidd
CombiProtect kommunicerar trådlöst med hubben via Ajax Jeweller-teknik och har en räckvidd på upp till 1 200 meter i fritt fält.
Batteritid
Sensorn levereras med ett CR123A-batteri som kan räcka upp till 5 år – beroende på användning och temperatur. Om sensorn sitter i ett kallt rum, eller om den ofta registrerar rörelse eller glaskross, blir batteritiden kortare. Batterikvaliteten påverkar också livslängden.
Sabotageskydd
Om någon försöker ta bort sensorn skickar den omedelbart ett sabotagealarm till hubben.
Dimensioner och vikt
- Storlek: 20 × 90 mm
- Vikt: 29 g
- Finns i färgerna: Vit eller svart
Teknisk information
- Upp till 1 200 m räckvidd i öppet fält (Line of Sight)
- Kombinerad rörelse- och glaskrossdetektor
- Upptäcker rörelse upp till 12 meter och krossat glas upp till 9 meter
- 88,5° horisontal vinkel för rörelse och 180° för glaskross
- Husdjursimmunitet upp till 20 kg och 50 cm höjd
- Husdjursimmunitet upp till 20 kg och 50 cm höjd
- Filtrerar bort ljud som hundskall och trafik vid glaskrossdetektion (DualTone-algoritm)
- Tvåvägskommunikation med hubben, möjliggör periodiska tester
- Svarsfrekvens från detektorn kan ställas in till varje 12–300 sekund
- Krypterad anslutning och autentisering mot spoofing
- Reglerar strömförbrukning baserat på avstånd till hubben för längre batteritid
- Batteritid upp till 5 år (CR123A – förinstallerat)
- Monteras med SmartBracket – ingen isärtagning krävs vid installation
- Driftstemperatur: –10 °C till +40 °C
- Luftfuktighet upp till 75 %
- IP50-dammtätt hölje
- Finns i vitt eller svart
- Storlek: 110 × 65 × 50 mm
- Vikt: 92 g
- Enkel att lägga till i Ajax Hub via QR-kod
- Kompatibel med Ajax ReX och ReX 2 signalrepeater
- Uppfyller EN 50131-2-2 (Grade 2) och PD 6662:2017