Ajax CombiProtect - Trådløs Bevægelse- og glasbrudsdetektor
Ajax CombiProtect - Bevægelses- og glasbrudsdetektor i én enhed
- Giver alarm hvis en rude bliver knust
- Giver alarm ved bevægelse
- Meget nem at installere
En bevægelsesdetektor der giver ekstra sikkerhed
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless IR motion and glass break detector with microphone |
| Compatibility | Compatible with Ajax hubs and radio signal range extenders |
| Communication technology | Jeweller proprietary wireless technology Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against radio interference and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio communication range | Up to 1200 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Motion detection sensor | PIR sensor |
| Motion detection distance | Up to 12 m Specified when installed at a height of 2.4 m |
| Motion detection angle | Horizontal: 88.5° |
| Motion detection speed | From 0.3 to 2 m/s |
| Motion sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| Pet immunity | Weight: up to 20 kg Height: up to 50 cm |
| False alarm prevention | SmartDetect software algorithm Temperature compensation for effective motion detection from −10 °C to +40 °C |
| Glass break sensor | Electret microphone |
| Glass break detection distance | From 0.3 to 9 m |
| Glass break detection angle | Horizontal: 180° |
| Glass break sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| Glass break verification | DualTone software algorithm Two-factor verification by low and high sound frequencies |
| Glass break characteristics | Minimum glass size: 279 × 279 mm Detection distance up to 9 m at high sensitivity Supports standard pane, tempered glass, laminated glass, wired glass, insulated glass, and annealed glass within specified thicknesses |
| Installation recommendations | Recommended installation height: 2.4 m Designed for indoor use only |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing |
| Communication loss detection | After 36 seconds Detection time depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Power supply | 1 × CR123A battery Pre-installed Type C |
| Battery life | Up to 5 years |
| Operating voltage | 3 V nominal Operating range 2.1–3.3 V |
| Current consumption | Quiescent current 38 μA at nominal voltage Maximum current 60 mA at nominal voltage |
| Battery capacity | 1600 mAh End-of-life battery capacity 300 mAh |
| Battery voltage thresholds | Low battery voltage 2.5 V Low battery recovery voltage 2.7 V End-of-life battery voltage 2.1 V |
| Battery manufacturer | Huiderui or Duracell |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP50 |
| Dimensions | 110 × 65 × 50 mm |
| Weight | 92 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | CombiProtect Jeweller SmartBracket mounting panel CR123A battery Installation kit Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
Her kan du se kompetibiliteten mellem de forskillige enheder og Hubs fra Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax CombiProtect – Bevægelses- og glasbrudsdetektor i én enhed
Ajax CombiProtect er en kombineret PIR- og glasbrudsdetektor, der både registrerer bevægelse og knust glas. Sensoren sender øjeblikkeligt besked til hubben og derefter til din telefon, hvis den registrerer bevægelse eller lyden af knust glas.
To sensorer i én enhed
CombiProtect kombinerer en PIR-bevægelsessensor med en glasbrudsdetektor o på den måde, laver den både alarm hvis en rude knuses, men også ved almindelig bevægelse.Det betyder færre enheder at montere og vedligeholde.
- Bevægelsesdetektion op til 12 meter
- Glasbrudsdetektion op til 9 meter
- Glasbrudsdetektion dækker 180° i bredden
Sensoren er ideel til stuer og kontorer med store vinduespartier.
Skalsikring – slå alarmen til, mens du er hjemme
CombiProtect kan bruges som en del af din skalsikring. Du kan slå alarmen til, så den overvåger åbninger (som døre og vinduer) og registrerer knust glas – men uden at aktivere alarmen ved almindelig bevægelse, hvis du f.eks. går rundt i huset om natten.
Fuld tilkobling
Når systemet er i fuld tilkobling, er både bevægelses- og glasbrudsdetektionen aktiv.
Hvordan fungerer sensoren?
Bevægelsessensoren registrerer ændringer i det infrarøde lys og bruger en indbygget algoritme, til at skelne mellem mennesker og små kæledyr. Dog bør man være opmærksom at hvis hunden f.eks. hopper op på en stol, fylder den mere i billedet og kan give en falsk alarm.
Samtidig lytter mikrofonen i glasbrudsdetektoren efter både lave og høje frekvenser, der opstår ved knust glas. For at forhindre falske alarmer, ignorerer den lyde som hundegøen og tung trafik.
Hvis du vil undgå fejlalarmer på grund af kæledyr, anbefaler vi at lave en koblet skalsikring i stedet.
- Bevægelsesvinkel: 88,5° horisontalt
- Glasbrudsvinkel: 180°
- Husdyrimmunitet op til 20 kg / 50 cm høje
Nem opsætning
Sensoren er nem at montere. Du scanner bare QR-koden i Ajax-appen, og placere sensoren på væggen. Den leveres med et beslag, så du kan montere den uden at åbne sensoren.
Nem at tilpasse i appen
Du kan nemt indstille sensorens funktioner i app’en:
- Justér følsomheden
- Tilføj forsinkelse ved ind- og udgang
- Vælg om den skal være aktiv i skalsikring
- Vælg om den altid skal være aktiv – uanset om alarmen er slået til eller ej
Notifikationer sendes via app, SMS eller opkald – afhængig af hub og indstillinger.
Rækkevidde
CombiProtect kommunikerer trådløst med hubben via Ajax Jeweller-teknologi og har en rækkevidde på op til 1.200 meter i åbent terræn.
Batterilevetid
Sensoren leveres med et CR123A-batteri, der kan holde i op til 5 år – afhængigt af brugen og temperaturen. Hvis sensoren sidder i et koldt rum, eller hvis den ofte registrerer bevægelse eller glasbrud, vil batteriet have kortere levetid. Kvaliteten på batteriet har også betydning.
Sabotagesikring
Hvis nogen forsøger at afmontere sensoren, vil den straks sende en sabotagealarm til hubben.
Dimensioner og vægt
- Størrelse: 20 × 90 mm
- Vægt: 29 g
- Fås i farverne: Hvid eller sort
Tekniske informationer
- Op til 1.200 m rækkevidde i åbent terræn (Line of Sight)
- Kombineret bevægelses- og glasbrudsdetektor
- Detekterer bevægelse op til 12 meter og knust glas op til 9 meter
- 88,5° horisontal vinkel for bevægelse og 180° for glasbrud
- Kæledyrsimmunitet op til 20 kg og 50 cm højde
- Kæledyrsimmunitet op til 20 kg og 50 cm højde
- Filtrerer støj som hundegøen og trafik ved glasbrudsdetektion (DualTone-algoritme)
- To-vejs kommunikation med hubben, der muliggør periodisk test
- Svar fra detektoren kan justeres til hvert 12–300 sekund
- Krypteret forbindelse og autentificering mod spoofing
- Regulerer strømforbrug baseret på afstand til hubben for længere batterilevetid
- Batterilevetid op til 5 år (CR123A – forudinstalleret)
- Monteres med SmartBracket – ingen adskillelse nødvendig ved opsætning
- Driftstemperatur: –10 °C til +40 °C
- Luftfugtighed op til 75 %
- IP50-støvtæt kabinet
- Fås i hvid eller sort
- Størrelse: 110 × 65 × 50 mm
- Vægt: 92 g
- Nem at indlæse i Ajax Hub via QR-kode
- Kompatibel med Ajax ReX og ReX 2 signalforstærkere
- Overholder EN 50131-2-2 (Grade 2) og PD 6662:2017