Uniview optager til 4 kameraer med PoE
En lækker lille NVR til 4 kameraer med indbygget PoE
- kan give alarm, hvis et kamera afbrydes
- holder øje med harddiskens helbredstilstand
- virker med alle kameraer der understøtter ONVIF
- tilslut kameraer op til 8 megapixel
- masser tilslutningsmuligheder (app, computer, TV og lokalskærm)
- gratis computer-software der samler alle dine kameraer fra flere systemer.
Ideel optager til det helt lille system i villaen, foreningen eller kiosken.
MAX 2 harddiske pr. køb/ kunde
Harddisk specialudviklet til overvågning/NVR - læs om størrelse nederst på siden
| Technical specifications | |
| Model | NVR501-04B-P4 |
| Product type | Network Video Recorder (NVR) |
| Series | NVR501-B-P Series |
| IP camera channels | 4 |
| PoE interfaces | 4 independent PoE network interfaces |
| Plug & Play | Supported |
| Maximum recording resolution | 8 MP |
| Cloud upgrade | Supported |
| Automatic Network Replenishment (ANR) | Supported; enhances storage reliability when the network is disconnected |
| Video and audio input | |
| IP video input | 4 channels |
| Audio input | 1 × RCA |
| Camera compatibility | ONVIF Profile S, Profile G, Profile T and RTSP-compatible cameras |
| Network | |
| Incoming bandwidth | 80 Mbps |
| Outgoing bandwidth | 64 Mbps |
| Remote users | 128 |
| Network protocols | TCP/IP, P2P, UPnP, NTP, DHCP, PPPoE, HTTP, HTTPS, DNS, DDNS, SNMP, SMTP |
| Web browser compatibility | |
| Internet Explorer | IE 10/11 for Windows |
| Mozilla Firefox | Version 52.0 and above for Windows |
| Google Chrome | Version 45 and above for Windows |
| Microsoft Edge | Version 79 and above for Windows |
| Video and audio output | |
| Video output interfaces | HDMI and VGA |
| Simultaneous HDMI/VGA output | Supported |
| HDMI output resolutions | 3840 × 2160 @ 30 Hz (4K), 1920 × 1080p @ 60 Hz, 1920 × 1080p @ 50 Hz, 1600 × 1200 @ 60 Hz, 1280 × 1024 @ 60 Hz, 1280 × 720 @ 60 Hz, 1024 × 768 @ 60 Hz |
| VGA output resolutions | 1920 × 1080p @ 60 Hz, 1920 × 1080p @ 50 Hz, 1280 × 1024 @ 60 Hz, 1600 × 1200 @ 60 Hz, 1280 × 720 @ 60 Hz, 1024 × 768 @ 60 Hz |
| Recording resolutions | 8 MP, 6 MP, 5 MP, 4 MP, 3 MP, 1080p, 960p, 720p, D1, 2CIF, CIF |
| Audio output | 1 × RCA |
| Two-way audio | 1 channel, RCA (using the audio input and output) |
| Audio compression | G.711A, G.711U |
| Live view and playback | |
| Synchronous playback | 4 channels |
| Live view display layouts | 1 / 4 |
| Corridor mode screen layouts | 3 / 4 |
| Live view/playback resolutions | 8 MP, 6 MP, 5 MP, 4 MP, 3 MP, 1080p, 960p, 720p, D1, 2CIF, CIF |
| Snapshot | |
| Snapshot modes | FTP, Schedule, Event |
| Snapshot channels | 4 channels |
| Maximum snapshot resolution | D1 |
| Decoding | |
| Decoding formats | Ultra 265, H.265 |
| Decoding capability | 4 × 4K @ 30 fps, 6 × 5 MP @ 30 fps, 8 × 4 MP @ 30 fps, 9 × 4 MP @ 25 fps, 10 × 3 MP @ 30 fps, 16 × 1080p @ 30 fps |
| Hard disk storage | |
| SATA interfaces | 1 |
| Maximum HDD capacity | Up to 8 TB |
| HDD capacity note | Maximum HDD capacity varies with environmental temperature. |
| Smart functions | |
| VCA detection by camera | Intrusion Detection, Cross Line Detection, Enter Area, Leave Area, Defocus Detection, Scene Change Detection, Object Left Behind, Object Removed, Auto Tracking, Smart Motion Detection (SMD) |
| VCA search | Behavior Search, People Counting Report |
| People counting | People Flow Counting, Crowd Density Monitoring |
| Smart Intrusion Prevention (SIP) | Supported by camera |
| Smart Motion Detection (SMD) | Supported by camera |
| SIP/SMD channel capacity | 4 channels total |
| Alarm functions | |
| General alarms | Motion, Tampering, Human Body Detection, Video Loss, Alarm Input, Audio Detection |
| Alert alarms | IP Conflict, Network Disconnected, Disk Offline, Disk Abnormal, Illegal Access, Hard Disk Space Low, Hard Disk Full, Recording/Snapshot Abnormal |
| External interfaces | |
| Network interface | 1 × RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet |
| Front USB interface | 1 × USB 2.0 |
| Rear USB interface | 1 × USB 3.0 |
| RS232 | Not available |
| RS485 | Not available |
| Alarm input | Not available |
| Alarm output | Not available |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| PoE interfaces | 4 × RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet |
| PoE standards | IEEE 802.3af/at |
| Maximum PoE power per port | 30 W |
| Total PoE power budget | 50 W |
| Power and environment | |
| Power supply | 48 V DC / 1.35 A |
| Power consumption | ≤ 10 W (without HDD) |
| Operating temperature | -10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| Operating humidity | ≤ 90% RH (non-condensing) |
| Physical specifications | |
| Dimensions (W × D × H) | 260 × 222 × 47 mm (10.2 × 8.7 × 1.8 in.) |
| Weight (without HDD) | ≤ 0.98 kg (2.16 lb.) |
| Certifications and compliance | |
| Certifications | CE, FCC, UL, RoHS, WEEE |
| CE standards | EN 55032:2015, EN 61000-3-3:2013, EN IEC 61000-3-2:2019, EN 55035:2017 |
| FCC standards | FCC Part 15 Subpart B, ANSI C63.4 |
| Specifications and availability are subject to change without notice. Errors and omissions excepted. | |
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
Kraftig lille optager til 4 kameraer med indbygget PoE
Denne NVR (network video reorder) bruges typisk til et af de to følgende scenarier:
- Som almindelig optager i et setup, hvor op til 4 kameraer tilsluttes direkte til optageren med netværkskabel. Visning på TV, computer og app.
- Som decoder. Uden harddisk i og monteret bag på en skærm, f.eks. i butik ved indgangen, hvor den via HDMI viser udvalgte kameraer som er tilsluttet et andet system.
Brug den som visningsenhed uden harddisk
En anden interessant mulighed er at bruge optageren udelukkende til at vise kamerabilleder på en skærm.
Det kan eksempelvis være i en butik, hvor du ønsker en monitor ved indgangen, som viser udvalgte kameraer fra et større overvågningssystem.
Her kan optageren forbindes til det eksisterende netværk og vise livebilleder fra kompatible kameraer, som er tilgængelige på netværket.
Da formålet kun er at vise billederne, behøver der ikke sidde en harddisk i optageren.
Den kompakte størrelse gør den desuden nem at placere ved eller bag en skærm, hvis der er plads og tilstrækkelig ventilation.
Bemærk, at den konkrete opsætning afhænger af kameraernes tilgængelighed på netværket, understøttede protokoller og konfigurationen af det eksisterende overvågningssystem. Den fungerer her som en netværksoptager med livevisning og ikke som en universel HDMI-decoder til alle typer videokilder.
4 indbyggede PoE-porte
Optageren har fire separate PoE-porte, som gør installationen enkel, når kameraerne skal tilsluttes direkte.
Du skal blot forbinde de kompatible kameraer med netværkskabler. Optageren kan derefter levere både strøm og data gennem de samme forbindelser.
Hver PoE-port understøtter op til 30 W, mens den samlede effekt til de fire porte er maksimalt 50 W.
Det betyder, at du skal være opmærksom på kameraernes samlede strømforbrug, især hvis du bruger modeller med ekstra belysning eller andre strømkrævende funktioner.
Vis kameraerne direkte på TV eller monitor
Med HDMI-udgangen kan optageren tilsluttes direkte til en TV-skærm eller overvågningsmonitor.
HDMI understøtter opløsning op til 4K, så du kan få en detaljeret visning på en kompatibel skærm.
Du kan vælge mellem at vise ét kamera i fuld skærm eller fire kameraer samtidig i en opdelt visning.
Det gør optageren velegnet til eksempelvis butikker, mindre virksomheder og receptioner, hvor man gerne vil kunne følge flere områder fra samme skærm.
Optagelser i op til 8 MP
Uniview NVR501-04B-P4 understøtter optagelse fra kompatible IP-kameraer med opløsninger op til 8 MP.
Det betyder, at den også kan bruges sammen med 4K-overvågningskameraer, hvis du ønsker detaljerede optagelser fra eksempelvis indgange, lagerområder eller parkeringspladser.
Den faktiske billedkvalitet afhænger af det tilsluttede kamera og dets indstillinger.
Plads til harddisk på op til 8 TB
Optageren har plads til én SATA-harddisk med en kapacitet på op til 8 TB.
Hvor længe optagelserne kan gemmes, afhænger blandt andet af antallet af kameraer, opløsningen, billedhastigheden og den valgte komprimering.
Med H.265 og Ultra 265 kan lagerpladsen udnyttes mere effektivt, så der kan gemmes mere video på harddisken sammenlignet med mindre effektive komprimeringsformater.
Intelligent søgning og kamerafunktioner
Optageren understøtter en række intelligente funktioner fra kompatible kameraer.
Det omfatter blandt andet registrering af linjekrydsning, indtrængning i et område, bevægelse samt person- og køretøjsbaserede hændelser.
Der er også understøttelse af adfærdssøgning og rapporter fra persontælling, når de tilsluttede kameraer leverer de relevante oplysninger.
Det kan gøre det lettere at finde bestemte hændelser i optagelserne i stedet for at skulle gennemse store mængder video manuelt.
Understøtter ONVIF-kameraer
NVR501-04B-P4 understøtter kompatible IP-kameraer via ONVIF Profile S, G og T samt RTSP.
Det giver mulighed for at anvende optageren sammen med en række netværkskameraer, også fra andre producenter.
Understøttelsen af de enkelte funktioner afhænger dog af kameramodellen og integrationen. Intelligente analyser og særlige kamerafunktioner er ikke nødvendigvis tilgængelige på tværs af alle mærker.
Se overvågningen fra mobil og computer
Optageren kan tilgås via kompatible Uniview-klienter, så du kan se livebilleder og gennemgå optagelser fra din mobiltelefon, tablet eller computer.
Det er praktisk, når du ønsker at følge med i overvågningen uden at være fysisk til stede ved optageren.
ANR giver ekstra sikkerhed ved netværksafbrydelser
Optageren understøtter ANR, som kan hjælpe med at genskabe manglende optagelser efter en midlertidig netværksafbrydelse.
Hvis et kompatibelt kamera har lokal lagring og understøtter funktionen, kan video gemmes på kameraets hukommelseskort under afbrydelsen og efterfølgende overføres til optageren, når forbindelsen er genetableret.
Det kan være en fordel i installationer, hvor man ønsker ekstra sikkerhed omkring lagringen af optagelser.
Nem placering og kompakt størrelse
Med en bredde på kun 260 mm og en højde på 47 mm fylder optageren ikke meget.
Det gør den velegnet til placering på en hylde, i et mindre teknikskab eller ved en overvågningsskærm.
Ved installation skal der være tilstrækkelig ventilation omkring optageren, så den kan komme af med varmen.
Tekniske nøglepunkter
- Model: Uniview NVR501-04B-P4
- Type: 4-kanals netværksoptager (NVR)
- Antal IP-kameraer: Op til 4
- Indbyggede PoE-porte: 4 x RJ45 10/100 Mbps
- PoE-standard: IEEE 802.3af/at
- Maks. PoE pr. port: 30 W
- Samlet PoE-budget: 50 W
- Maksimal optagelsesopløsning: 8 MP
- Understøttede optagelsesopløsninger: 8 MP, 6 MP, 5 MP, 4 MP, 3 MP, 1080p og lavere
- Videoformater: Ultra 265 og H.265
- Indgående båndbredde: 80 Mbps
- Udgående båndbredde: 64 Mbps
- HDMI-udgang: Op til 3840 x 2160 ved 30 Hz
- VGA-udgang: Op til 1920 x 1080 ved 60 Hz
- Samtidig HDMI- og VGA-udgang: Ja
- Livevisning: 1 eller 4 kameraer
- Samtidig afspilning: Op til 4 kanaler
- Harddiskpladser: 1 x SATA
- Maksimal harddiskkapacitet: 8 TB
- ANR: Ja, med kompatible kameraer
- Intelligente funktioner: Understøttelse af kamerabaseret SIP, SMD og VCA
- Persontælling: Understøtter rapporter fra kompatible kameraer
- ONVIF: Profile S, G og T
- RTSP: Ja
- Netværksport til LAN: 1 x RJ45 10/100 Mbps
- USB: 1 x USB 2.0 foran og 1 x USB 3.0 bagpå
- Lydindgang: 1 x RCA
- Lydudgang: 1 x RCA
- Tovejskommunikation: 1 kanal via RCA
- Alarmindgange/-udgange: Ingen fysiske
- Strømforsyning: 48V DC / 1,35 A
- Eget strømforbrug: Maks. 10 W uden harddisk
- Driftstemperatur: -10 °C til +55 °C
- Mål: 260 x 222 x 47 mm
- Vægt: Maks. 980 g uden harddisk
NDAA Compliant
Det betyder, at udstyret endda må indgå i installationer i kritisk infrastruktur i USA.
Power over Ethernet
ONVIF full member
HDMI / VGA
Du kan så konfigurere kameraer, se livevisning og søge i optagelser - direkte på din NVR. Der følger endda en mus med.

Hvor stor en harddisk skal jeg vælge?
Optagere leveres som udgangspunkt uden harddisk, for behovet er ikke det samme for alle.
Når du optager din videoovervågning, så er der flere ting der påvirker, hvor meget optagelserne fylder.
Helt oplagt så betyder antallet af kameraer, og deres opløsning meget - men din konfiguration, og hvor meget der sker foran kameraet, har også en betydning.
Udgangspunktet er, at man hellere skal optage en time for meget end et minut for lidt. Omvendt gider normalt kun nordmænd lave videoer, der viser at græsset gror.
Brug beregneren til at få en fornemmelse af dit pladsbehov. Synes du det er spændende, så læs lidt mere om pladsoptimering nederst på siden. Og har du vigtigere ting for - så bare ring til os...
1) Vælg kameraets opløsning...
2) Vælg antal kameraer...
3) Vælg størrelsen på harddisken...
4) Vælg antal timer med optagelse per dag... 6
1 time
24 timer
Resultat:
Lagringspladsen svarer til cirka timers videooptagelse.
Med 6 timers optagelse pr dag, kan du typisk gå dage tilbage i tid.1)
1) Værdierne er tilnærmede, og baseret på typiske indstillinger med 25 billeder i sekundet og h265 komprimering.