Ajax DoorProtect - Trådløs Dør- og vindueskontakt
Ajax dør og vindueskontakt i flot design
- Giver alarm hvis nogen åbner et vindue
- Kan tilkobles fra mobilen
- Du kan gå rundt i huset mens den er sat til
- Meget nem at installere
Med magnetkontakter på alle døre og vinduer, kan du slå alarmen til mens du sover
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless opening detector with reed switch |
| Compatibility | Compatible with Ajax hubs and radio signal range extenders |
| Communication technology | Jeweller proprietary wireless technology Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against interception and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio signal range | Up to 1200 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Sensitive element | 1 reed switch |
| Magnets | Small and large magnet included Small magnet operates up to 1 cm from the detector Large magnet operates up to 2 cm from the detector |
| Opening detection | Detects opening of doors, windows, skylights, and similar entry points |
| False alarm prevention | Protection against reed switch chattering Ignores vibrations lasting up to 0.15 seconds |
| Additional detector input | Input for third-party wired detector with normally closed NC contact type The connected detector must have separate power supply if required |
| Chime feature | Can trigger an Ajax siren sound when the system is disarmed and the detector is opened Requires at least one Ajax siren in the system |
| Installation recommendations | Designed for indoor use only Do not install using both magnets at the same time Attach the magnet to the moving part of the door or window on the right side of the detector |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing |
| Communication loss detection | After 36 seconds Depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Power supply | 1 × CR123A battery Pre-installed Type C |
| Battery life | Up to 7 years |
| Operating voltage | 3 V nominal |
| Current consumption | Quiescent current 17.5 μA at nominal voltage Maximum current 21.4 mA at nominal voltage |
| Battery capacity | 1600 mAh End-of-life battery capacity 300 mAh |
| Battery voltage thresholds | Low battery voltage 2.5 V Low battery recovery voltage 2.7 V End-of-life battery voltage 2.1 V |
| Battery manufacturer | Huiderui |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP50 |
| Dimensions | Detector: 90 × 20 × 20 mm Large magnet: 90 × 20 × 20 mm Small magnet: 55 × 11 × 6 mm |
| Weight | Detector: 29 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | DoorProtect Jeweller SmartBracket mounting panel CR123A battery Large magnet Small magnet Outside-mounted terminal clamp Installation kit Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
Her kan du se kompetibiliteten mellem de forskillige enheder og Hubs fra Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax Doorprotect der beregnet til at sikre døre og vinduer
Med Ajax DoorProtect får du en stabil trådløs sensor, der registrerer, når en dør eller et vindue åbnes. Sensoren sender en besked til Hubben og giver øjeblikkelig besked til din telefon, hvis nogen åbner en dør eller et vindue, mens alarmen er aktiveret.
Slå alarmen til, mens du er hjemme
Hvis du har monteret magnetkontakter på døre og vinduer, kan du lave det, der hedder en skalsikring. Det betyder at du kan slå 'skallen' til, uden at alle sensorer aktiverer en alarm ved bevægelse. Det betyder, at du kan slå alarmen til om natten, så den registrerer, hvis en dør eller et vindue åbnes – uden at bevægelsessensorerne aktiveres.
Hvordan fungerer sensoren?
DoorProtect består af to dele: en sensor og en magnet. Når døren eller vinduet lukkes, registrerer sensoren magnetfeltet. Hvis døren eller vinduet åbnes, brydes feltet, og sensoren sender en alarm til din Ajax-hub.
- Brug den store magnet (afstand op til 2 cm), hvis du har en bredere dørkarm
- Brug den lille magnet (afstand op til 1 cm), hvis du ønsker en tættere montering
Nem at sætte op
DoorProtect er super nem at installere. Scan QR-koden i Ajax-appen, og placer sensoren på en dør eller et vindue.
Nem at konfigurere
Når sensoren er installeret, kan du let tilpasse funktionerne direkte i app'en, så den reagerer som du ønsker. Du kan f.eks. indstille en forsinkelse, så alarmen først aktiveres nogle sekunder efter, at døren åbnes – det giver dig tid til at slå alarmen fra, når du kommer hjem.
Du kan også vælge, om sensoren altid skal være aktiv, eller kun når alarmen er slået til. Hvis sensoren registrerer en åbning, får du besked med det samme via notifikationer, SMS eller opkald, afhængigt af HUB og indstillinger
Rækkevidde
DoorProtect kommunikerer trådløst med hubben via Ajax Jeweller-teknologi og har en rækkevidde på op til 1.200 meter i åbent terræn.
Batterilevetid
Sensoren leveres med et CR123A-batteri, der kan holde i op til 7 år, afhængigt af brugen og temperaturen. Hvis den sidder meget koldt, eller det er en dør der benyttes meget, har batteriet kortere levetid. Det kommer også an på kvaliteten af batteriet
Sabotagesikring
Hvis nogen forsøger at afmontere sensoren, vil den straks sende en sabotagealarm til hubben.
Dimensioner og vægt
- Størrelse: 20 × 90 mm
- Vægt: 29 g
- Fås i farverne: Hvid eller sort
Hvilke HUB'S passer den sammen med?
DoorProtect er kompatibel med alle Ajax-hubs og også med Ajax signalforstærkere (ReX)
Tekniske informationer
- Op til 2.000m rækkevidde i åbent terræn (Line of Sight) eller gennem flere etager
- Kan bruges sammen med tredjeparts produkter (Via. UartBridge og ocBridge Plus Modul)
- Autorisering af bruger for at beskytte mod svig
- Sabotage alarm
- Detektoren har tovejs kommunikation med Hubben, der gør det muligt at kører periodisk test
- Svar fra detektor kan justeres til at melde tilbage hvert 12-300 sekund
- Jamming detektion / Frekvens-hopping
- Bruger krypteret forbindelse
- Reed-switchen kan skifte over 1.000.000 gange uden at lave fejl
- Den regulere strømforbruget baseret på afstanden til hubben og sparer derved energi
- Detektoren har en batterilevetid på op til syv år. (Ved ping én gang i minuttet)
- Den monteres med SmartBracket, så man ikke behøver at skille detektoren ad.
- Magneten er kraftig og kan installeres op til 2 cm. fra hovedenheden.
- Nem at indlæse i Ajax Hub