Ajax FireProtect Plus - Trådløs Brandalarm (Varme, røg og CO)
Trådløs røgalarm, der reagerer på røg og varme
- Giver alarm ved røgudvikling, hurtig temperaturstigning eller farlige niveauer af kulilte.
- Kan fungere selvstændigt eller sammen med en hub
- Indbygget sirene på 85 dB.
- Kan betjenes fra mobilen.
- Meget nem at installere.
Hvis brandalarmen aktiveres, kan du blive ringet op på telefonen, samtidig med at sirenen hyler.
| Manual |
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless fire detector with heat, smoke, and CO sensors with replaceable batteries |
| Compatibility | Compatible with Ajax hubs and radio signal range extenders Can operate independently from an Ajax hub using the built-in siren |
| Communication technology | Jeweller proprietary wireless technology Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against radio interference and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio communication range | Up to 1300 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Sensitive elements | Smoke sensor Heat sensor CO sensor |
| Smoke detection | Photoelectric sensor Detects smoke in the smoke chamber |
| False alarm prevention | HazeFlow software algorithm The system ignores the first smoke triggering and raises an alarm if smoke is detected again after 30 seconds during the second check |
| Heat detection | Thermistor High temperature alarm above 60 °C Temperature spike alarm when temperature rises more than 30 °C in 30 minutes or less |
| Carbon monoxide detection | Chemical CO sensor Detects dangerous carbon monoxide levels |
| CO alarm thresholds | 30 ppm, in 120 minutes or more 50 ppm, in 60–89 minutes 100 ppm, in 10–39 minutes 300 ppm, in 3 minutes Stops notifying when CO concentration drops to 40 ppm within 1 minute |
| Sensor service life | 7 years After 7 years of operation, the detector must be replaced |
| Built-in siren | 85 dB at a distance of 3 m Sound notification of alarms Active until the alarm reason is eliminated or notification is disabled |
| Interconnected fire alarm | All fire detectors in the system can activate built-in sirens if one detector registers an alarm Interconnected fire alarm activates within one hub-detector polling interval |
| Indication | LED indication Sound indication Shows detector status and alarms |
| Front panel touch button | Starts smoke chamber test in normal mode Turns off detector sound notification during alarm or malfunction |
| Self-test | Independently tests the smoke chamber Notifies when cleaning is required |
| Installation recommendations | Designed for indoor use only Mounted on SmartBracket mounting panel Pairing with the system via QR code |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing |
| Communication loss detection | After 36 seconds Detection time depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Power supply | 2 × CR2 batteries Pre-installed main power supply 1 × CR2032 backup battery Pre-installed backup power supply |
| Battery life | Up to 4 years on main batteries |
| Operating temperature | From 0 °C to +65 °C |
| Operating humidity | Up to 80% |
| Protection class | IP40 |
| Dimensions | 132 × 132 × 31 mm |
| Weight | 220 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | FireProtect Plus Jeweller SmartBracket mounting panel Installation kit 2 × CR2 batteries CR2032 backup battery Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
Her kan du se kompetibiliteten mellem de forskillige enheder og Hubs fra Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax FireProtect Plus røgalarm
FireProtect Plus er en trådløs branddetektor, der registrerer røg, temperaturstigninger og farlige niveauer af kulilte (CO). Hvis alarmen aktiveres, sender den straks en besked til hubben og videre til din telefon via app, SMS eller opkald.
Registrerer røg
FireProtect holder øje med luften, og hvis den registrerer røg, reagerer den med det samme. Den fungerer ved at sende en usynlig lysstråle gennem et lille kammer. Hvis røgpartikler kommer ind, forstyrrer de lyset, og det får alarmen til at gå i gang. Den reagerer ikke på hvad som helst, da den er bygget til at skelne mellem rigtig røg og andre elementer som støv eller damp.
Reagerer på temperaturændringer
Ud over røg, kan den også reagere på temperaturændringer. Det giver dig mulighed for at få en advarsel, selvom der ikke er synlig røg i luften. Hvis temperaturen i et rum pludselig stiger markant, eller hvis den når over 60 °C, går alarmen automatisk i gang.
I nogle situationer udvikler en brand sig meget hurtigt, men uden røgudvikling i starten. Det kan for eksempel være ved en elektrisk brand. Hvis temperaturen stiger med mere end 30 °C på under 30 minutter, tolkes det som en potentiel fare, og den vil aktivere alarmen.
Registrerer farlige niveauer af kulilte (CO)
FireProtect Plus har en indbygget CO-sensor, der registrerer farlige niveauer af kulilte, også kendt som "den usynlige dræber".
CO-niveauer måles kontinuerligt, og alarmen aktiveres ved følgende koncentrationer:
- 30 ppm (0,003%) – hvis niveauet forbliver i 120 minutter eller mere
- 50 ppm (0,005%) – hvis niveauet forbliver i 60-89 minutter
- 100 ppm (0,01%) – hvis niveauet forbliver i 10-39 minutter
- 300 ppm (0,03%) – hvis niveauet forbliver i 3 minutter
Hvis CO-koncentrationen falder til under 40 ppm (0,004%), deaktiveres alarmen automatisk.
Optisk sensor
Den bruger en algoritme, der hedder HazeFlow, der skelner mellem røg og andre elementer.
Første registrering: Sensoren opdager partikler i luften og starter en intern test.
Verifikation: I stedet for at udløse en alarm med det samme, venter detektoren i 30 sekunder og kontrollerer, om der stadig er røg. Hvis partiklerne hurtigt forsvinder, ignoreres alarmen, for eksempel hvis det bare var damp fra en kogende gryde.
Bekræftet brandfare: Hvis der stadig er røg efter 30 sekunder, går alarmen i gang, og du bliver advaret.
Alle røgalarmer reagerer samtidig
Hvis en røgmelder aktiveres, vil alle de andre røgalarmer også gå i gang. Det er også muligt at koble ude- og indendørs sirener på, så naboerne også kan høre, hvis der udløses en røgalarm.
Nem at sætte op og konfigurere
FireProtect Plus er nem at installere: Scan QR-koden i Ajax-appen, monter den i loftet, og konfigurer enheden direkte i appen.
Rækkevidde
FireProtect Plus har en rækkevidde til hubben på op til 1.300 meter i åbent terræn.
Batterilevetid
Sensoren leveres med 2 × CR2-hovedbatterier og 1 × CR2032-backupbatteri med en levetid på op til 4 år. Levetiden afhænger af flere faktorer:
- Hvor meget den bruges – Hyppig aktivering kan påvirke batterilevetiden.
- Temperatur – Meget kolde omgivelser kan reducere batteriets ydeevne.
- Batterikvalitet – Kvalitetsbatterier holder typisk længere end standardbatterier.
Sabotagesikring
Hvis nogen forsøger at afmontere sensoren, sender den en sabotagealarm til hubben.
Dimensioner og vægt
- Størrelse: 132 × 132 × 31 mm.
- Vægt: 220 g.
- Farver: Hvid eller sort.
Hvilke Hub's passer den til?
FireProtect Plus er kompatibel med alle Ajax-hubs, inklusive:
- Hub
- Hub Plus
- Hub 2
- Hub 2 Plus
- ReX 2-signalforstærker
Tekniske informationer
- Op til 1.300 m rækkevidde (Line of Sight) i åbent terræn eller gennem flere etager.
- Kan fungere både selvstændigt og med Ajax hub – alarm aktiveres via den indbyggede sirene, selv uden hubforbindelse.
- Registrerer kulilte (CO) og advarer ved farlige niveauer.
- Autentificering af enhed for at forhindre svindel og manipulation.
- Sabotagesikring – sender alarm, hvis nogen forsøger at fjerne enheden fra væggen eller manipulere den.
- Tovejskommunikation med hubben via Jeweller-protokollen muliggør periodiske tests og statusopdateringer.
- Indbygget jamming-detektion og frekvenshopping beskytter mod signalforstyrrelser.
- Krypteret radiokommunikation for maksimal sikkerhed.
- Indbygget sirene på 85 dB, der aktiveres ved røg, varme eller kuliltefare.
- Interconnected alarm-funktion – hvis én sensor registrerer brand eller CO, aktiveres alle FireProtect-enheder i systemet.
- Temperaturdetektering – alarm aktiveres ved temperaturer over 60 °C eller ved hurtige temperaturstigninger.
- CO-sensoren har en levetid på op til 7 år, hvorefter enheden skal udskiftes.
- Batterilevetid op til 4 år med 2 × CR2- hovedbatteri og 1x CR2032 som Backup batteri
- Nem montering med SmartBracket, så sensoren kan installeres hurtigt og uden at skulle skilles ad.
- LED-indikator og testknap til manuel funktionstest.