Ajax Rex Repeater
ReX repeater to extend the wireless signal to the devices
- Can extend the wireless signal
- Equipped with backup battery
- Smart design
- White
| Manual |
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless radio signal range extender |
| Connection capacity | Up to 5 ReX Jeweller range extenders per hub Depends on hub model Up to 249 devices connected to ReX Jeweller Depends on hub model |
| Communication technology | Jeweller radio communication Two-way communication Advanced anti-sabotage Block encryption with dynamic key Instant notifications Remote control and configuration in Ajax apps |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Maximum effective radiated power | Up to 25 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Radio communication range | Up to 1800 m between range extender and hub in open space |
| Encrypted communication | All stored and transmitted data are protected by block encryption with dynamic key |
| Frequency hopping | Used to prevent radio interference and jamming |
| Alarm delivery time | 0.3 seconds to the hub |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Protection against spoofing with device authentication |
| Communication loss detection | After 36 seconds Depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Installation | Designed for indoor use only Device operating voltage: 110–240 V AC |
| Main power supply | 110–240 V AC, 50/60 Hz Mains power consumption: up to 6 W Type A power supply |
| Backup power supply | Built-in rechargeable Li-ion battery, 2 Ah Up to 35 hours of backup battery life Up to 4 hours to recharge the backup battery to 80% |
| Alternative power supply | 12 V DC via 12V PSU for Hub/Hub Plus/ReX, sold separately |
| Power consumption | Quiescent current at nominal voltage: 11.4 mA Maximum current at nominal voltage: 14 mA |
| Battery voltage thresholds | Low battery voltage: 3.7 V DC Low battery recovery voltage: 4.1 V DC End-of-life battery voltage: 3.6 V DC Minimum charged backup battery energy level: 100% |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions | 163 × 163 × 36 mm |
| Weight | 330 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | ReX Jeweller SmartBracket mounting panel Power cable Installation kit Quick start guide |
| Der tages forbehold for eventuelle fejl og ændringer i specifikationerne | |
There is no reviews yet. Be the first to write us your opinion
Here you can see the compatibility between the various units and Hubs from Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax Repeater ReX is a smart device that can extend the wireless signal
In case of bad signal, this device can be added to your HUB and thus extend the signal by up to 2 times. If the power goes out, there is a backup battery in the device, so you ensure that the control panel is still connected to all devices. The backup battery can last up to 35 hours.
The following can be added:
1 piece. REX pr. AJAX HUB
5 pieces. REX pr. AJAX HUB PLUS
5 pieces. REX pr. AJAX HUB 2
- Extends the wireless signal
- Backup battery up to 35 hours
- Easy to assemble