Ajax wireless receiver, ochbridge plus
Ajax ocBridge Plus - Integrationsmodul til trådløse Ajax enheder i kablede alarmsystemer
- Gør et kablet alarmsystem kompatibelt med Ajax trådløse enheder
- Understøtter op til 99 Ajax enheder
- 8 sikkerhedszoner og 4 servicezoner
- Kan integreres med kablede og hybride alarmsystemer
- Understøtter NO, NC, EOL og 2EOL
- Trådløs rækkevidde op til 2.000 meter
- Konfiguration via PC software
- To-vejs krypteret Jeweller kommunikation
- Registrerer jamming, sabotage og tab af forbindelse
- Velegnet til opgradering af eksisterende alarmsystemer
Ajax ocBridge Plus er et integrationsmodul, som gør det muligt at tilføje Ajax trådløse detektorer til eksisterende kablede eller hybride alarmsystemer. Modulet fungerer som modtager mellem Ajax enhederne og den eksisterende alarmcentral, så du kan udvide eller modernisere et ældre alarmsystem uden at udskifte hele installationen.
| User Manual |
| Technical specifications | |
| Classification | Receiver of wireless detectors |
| Installation method | Indoors |
| Compatibility | Wired and hybrid security systems |
| Number of security areas | 8 |
| Number of service areas | 4 |
| Loops | NO/NC, EOL, 2EOL |
| Maximum number of detectors | 99 |
| Supported devices |
MotionProtect MotionProtect Plus CombiProtect DoorProtect FireProtect FireProtect Plus LeaksProtect SpaceControl GlassProtect |
| Alarm signal delivery time | 0.15 s |
| Power supply | Terminals +/ground |
| Power supply voltage | 8 - 14 V DC miniUSB — 5 V (only for set up) |
| Jeweller radio technology | Communication range with detectors — up to 2,000 m in an open space Two-way communication with detectors Operating frequencies — 868.0 - 868.6 MHz Self-adjusting RF output power — up to 25 mW Block encryption based on AES algorithm Device polling period — 12 - 300 s |
| Capability of external antenna connection | Yes |
| Software update feature | Yes |
| Operating temperature range | From –10°С to +40°С |
| Permissible humidity | Up to 90% |
| Anti-sabotage | Protection against fraud Jamming detection Tamper |
| Setting up and testing | Via configurator for PC |
| Current firmware version | 4. 50.0 |
| Interface | miniUSB |
| Dimensions | 95 x 92 x 18 mm |
| Weight | 139 g |
There is no reviews yet. Be the first to write us your opinion
Here you can see the compatibility between the various units and Hubs from Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
| Download |
| User manual |
| Technical specifications | |
| Classification | Receiver of wireless detectors |
| Installation method | Indoors |
| Compatibility | Wired and hybrid security systems |
| Number of security areas | 8 |
| Number of service areas | 4 |
| Loops | NO/NC, EOL, 2EOL |
| Maximum number of detectors | 99 |
| Supported devices |
MotionProtect MotionProtect Plus CombiProtect DoorProtect FireProtect FireProtect Plus LeaksProtect SpaceControl GlassProtect |
| Alarm signal delivery time | 0.15 s |
| Power supply | Terminals +/ground |
| Power supply voltage | 8 - 14 V DC miniUSB — 5 V (only for set up) |
| Jeweller radio technology | Communication range with detectors — up to 2,000 m in an open space Two-way communication with detectors Operating frequencies — 868.0 - 868.6 MHz Self-adjusting RF output power — up to 25 mW Block encryption based on AES algorithm Device polling period — 12 - 300 s |
| Capability of external antenna connection | Yes |
| Software update feature | Yes |
| Operating temperature range | From –10°С to +40°С |
| Permissible humidity | Up to 90% |
| Anti-sabotage | Protection against fraud Jamming detection Tamper |
| Setting up and testing | Via configurator for PC |
| Current firmware version | 4. 50.0 |
| Interface | miniUSB |
| Dimensions | 95 x 92 x 18 mm |
| Weight | 139 g |