Ajax GlassProtect - Wireless Glassbreak Detector
Ajax GlassProtect - Wireless glassbreak detector with intelligent sound analysis
- Detects broken glass via built‑in microphone
- Advanced DualTone sound analysis to reduce false alarms
- Detection range up to 9 meters
- 180° detection angle
- Adjustable sensitivity in 3 levels
- Option to connect an external wired sensor
- Wireless range up to 1,000 meters
- Battery life up to 7 years
- Tamper protection and encrypted communication
Ajax GlassProtect is a wireless glassbreak detector designed to detect the sound of breaking glass in homes, shops, offices and businesses. The detector uses an advanced microphone and intelligent sound analysis to distinguish real glassbreaks from normal background noise.
| Manual |
| Technical specifications | |
| Product type | Wireless glass break detector |
| Compatibility | Compatible with Ajax hubs and radio signal range extenders |
| Communication technology | Jeweller proprietary wireless technology Two-way communication Block encryption with dynamic key Frequency hopping against radio interference and jamming |
| Frequency bands | 866.0–866.5 MHz 868.0–868.6 MHz 868.7–869.2 MHz 905.0–926.5 MHz 915.85–926.5 MHz 921.0–922.0 MHz Depends on sales region |
| Radio communication range | Up to 1000 m in open space |
| Maximum effective radiated power | Up to 20 mW |
| Radio signal modulation | GFSK |
| Sensitive element | Electret microphone |
| Glass break detection distance | From 0.3 to 9 m |
| Glass break detection angle | Horizontal: 180° |
| Sensitivity | 3 levels Adjusted in Ajax apps by a PRO or user with admin rights |
| False alarm prevention | DualTone two-factor software algorithm Verifies glass breakage by low and high sound frequencies |
| Additional detector input | Input for third-party wired detector with normally closed NC contact type The connected detector must have separate power supply if required |
| Installation recommendations | Designed for indoor use only The device will not detect glass breaking if the glass is covered with shockproof, sunscreen, decorative, or other film |
| Sabotage protection | Tamper alarm on removal from surface or mounting panel Device authentication against spoofing |
| Communication loss detection | After 36 seconds Detection time depends on Jeweller or Jeweller/Fibra settings |
| Power supply | 1 × CR123A battery Pre-installed |
| Battery life | Up to 7 years |
| Operating voltage | 2.1–3.3 V DC 3 V nominal |
| Current consumption | Quiescent current 18 μA at nominal voltage Maximum current 21 mA at nominal voltage |
| Battery manufacturer | Huiderui or Duracell |
| Operating temperature | From −10 °C to +40 °C |
| Operating humidity | Up to 75% |
| Protection class | IP50 |
| Dimensions | 90 × 20 × 20 mm |
| Weight | 30 g |
| Colours | Black White |
| Package contents | GlassProtect Jeweller SmartBracket mounting panel CR123A battery Cable for connecting third-party devices Installation kit Quick start guide |
| Warranty | 24 months |
| Reservations are made for possible errors and changes in the specifications | |
There is no reviews yet. Be the first to write us your opinion
Here you can see the compatibility between the various units and Hubs from Ajax
https://ajax.systems/tools/devices-compatibility/
Ajax GlassProtect
GlassProtect monitors glass panes, windows and doors with glass where there's a risk of burglary by smashing the pane. The detector registers both impacts on the glass and the characteristic sound of breaking glass.
Intelligent glassbreak detection
GlassProtect uses Ajax DualTone technology, which analyses both low and high sound frequencies. That means the detector only reacts when it detects both an impact on the pane and the actual sound of breaking glass.
This reduces the risk of false alarms from, for example, dog barking, traffic, music or other loud ambient noises.
Covers large glass areas
The detector can detect glassbreaks up to 9 meters away and monitors an area with a 180° detection angle. That makes it suitable for homes, shops and offices with large windows.
Adjustable sensitivity
Sensitivity can be adjusted during installation directly in the Ajax app. You can choose between three levels depending on the room size, acoustics and placement.
Supports external sensor
GlassProtect has an input for an external wired NC sensor. This allows you to connect, for example, a magnetic contact, vibration sensor or another third‑party sensor to the same unit.
That makes installation more flexible and can be an advantage when upgrading existing alarm systems.
Long battery life
The detector is powered by a CR123A battery with a battery life of up to 7 years under normal use. The system notifies you well before the battery needs replacing.
Stable wireless communication
GlassProtect communicates via Ajax Jeweller technology with encrypted two‑way communication. The system constantly monitors the connection between the hub and the detector and detects attempts at tampering or signal interference.
Tamper protection
A built‑in tamper switch detects if the unit is removed from the wall or if someone tries to open it. Users and any monitoring station are immediately notified of tampering.
Easy installation
GlassProtect is quickly mounted using the Ajax SmartBracket without disassembling the device. Connection to the alarm system is done by scanning the QR code in the Ajax app.
Technical key points
- Type: Wireless glassbreak detector
- Sensor: Electret microphone
- Detection range: 0.3 to 9 meters
- Detection angle: 180°
- Sensitivity: 3 levels
- False alarm prevention technology: DualTone
- External sensor input: Yes, NC contact
- Communication: Jeweller encrypted two‑way communication
- Wireless range: Up to 1,000 meters
- Battery: 1 × CR123A
- Battery life: Up to 7 years
- Tamper switch: Yes
- Operating temperature: −10 °C to +40 °C
- Dimensions: 90 × 20 × 20 mm
- Colors: White, black